Kyjev 21. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Predseda ukrajinského parlamentu Dmytro Razumkov vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že výsledky summitu tzv. normandskej štvorky pomôžu vyriešiť konflikt v Donbase

Ilustračné foto

„Nie je dosť času na jeho vypracovanie (nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu), som si však istý, že Najvyššia rada vynaloží maximálne úsilie na začatie tohto procesu. Mnoho ľudí očakáva, že (nadchádzajúce) stretnutie v normandskom formáte nám umožní vyhnúť sa zmrazenej situácii, ktorú už niekoľko rokov pozorujeme v minskom formáte aj v normandskom formáte,“ povedal Razumkov počas návštevy mesta Mariupol. Citovala ho agentúra Ukrinform.

Schôdzka normandskej štvorky sa uskutoční 9. decembra v Paríži. Zídu sa na nej hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny – Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Pôjde o prvú schôdzku tohto zoskupenia po trojročnej prestávke. Jej cieľom bude obnoviť proces, ktorý by mal vyústiť do trvalého mieru na východe Ukrajiny, kde proti sebe od roku 2014 bojujú proruskí separatisti a vládne sily. Konflikt si vyžiadal už viac ako 13.000 životov.

Zároveň pôjde o prvé osobné stretnutie Putina so Zelenským, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj