Brusel 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Rast súkromného sektora eurozóny sa na konci 3. kvartála zrýchlil a bol najvyšší za 4 mesiaci. Podporili ho predovšetkým nové objednávky.
Ilustračné foto

Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre eurozónu v septembri vyskočil na 56,7 bodu z 55,7 bodu v auguste, uviedla firma IHS Markit a potvrdila svoj predbežný odhad.
Index sa nachádza nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles od expanzie, už 51. mesiac po sebe.
PMI pre sektor služieb v septembri stúpol na 55,8 bodu z 54,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Prvý odhad počítal s nárastom len na 55,6 bodu.
Konečné septembrové údaje o PMI signalizujú vysoký rast ekonomiky eurozóny v 3. kvartáli. Podľa ekonóma IHS Markit Chrisa Williamsona sa hrubý domáci produkt (HDP) v uplynulom štvrťroku zvýšil o 0,7 %.
Tempo rastu nemeckého súkromného sektora sa v septembri zrýchlilo a bolo najvyššie za takmer 6,5 roka. Zložený PMI pre Nemecko stúpol na 57,7 bodu z 55,8 bodu, pričom prvý odhad IHS Markit počítal s nárastom až na 57,8 bodu. PMI pre nemecký sektor služieb vyskočil na 55,6 bodu z 53,5 bodu.
Francúzsky súkromný sektor expandoval v septembri najprudšie za 76 mesiacov. Zložený PMI pre Francúzsko stúpol na 57,1 bodu z 55,2 bodu. Prvý odhad očakával zvýšenie až na 57,2 bodu. PMI pre sektor služieb vzrástol na 57 bodov z 54,9 bodu v auguste.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.