Londýn 11. apríla 2018 (HSP/Foto:pixabay)
 
Rasizmus voči bielym a uprednostňovanie ľudí z iných rás sa stáva bežným javom vo Veľkej Británii. Prednedávnom bol uverejnený poburujúci inzerát s ponukou práce vo svetoznámej spravodajskej televízii BBC, kde sa nemajú hlásiť bieli kandidáti. Najnovšie sa proti väčšinovému bielemu obyvateľstvu postavil aj britský denník The Telegraph, ktorý taktiež vo zverejnených inzerátoch prijíma len nebielych zamestnancov.

Ilustračné foto

Pozornosť na Veľkú Britániu sa v dnešných dňoch upriamuje hlavne v súvislosti s kauzu okolo otrávenia bývalého dvojitého agenta Skripaľa, z čoho vláda obviňuje bez dôkazov Rusko. Británia by si ale hlavne mala urobiť poriadok s rozmahájucim sa rasizmom voči bielemu väčšinovému obyvateľstvu. Mnohé médiá totiž diskriminujú bielych uchádzačov o zamestnanie.
V novembri minulého rolu sme vás informovali o inzeráte s ponukou práce v televízii BBC, ktorý ponúka “výnimočnú a jedinečnú príležitosť zaškoliť sa ako novinár”, kde sa píše, že hlásiť sa môžu len ľudia, ktorí nie sú bieli.
Inzerát bol zverejnený v sekcii pracovných miest na portáli Westminster pre politické, mediálne a lobistické pracovné miesta. V inzercii sa jasne uvádza, že celoročná platená stáž v BBC World Service je “otvorená len pre kandidátov z čiernej, ázijskej alebo inej etnickej menšiny, ktorá nie je biela”. Viac sa dočítate tu.
Najnovšie sa k BBC pridal aj britský denník The Telegraph. Na stránkach agentúry Creative Access sa totiž objavilo viacero inzerátov s ponukou práce v tomto svetoznámom denníku. Na tom by nebolo nič zlé, keby tieto pracovné miesta neboli ponúkané všetkým okrem ľudí s bielou farbou pokožky.

Keď sa pozriete na detaily, píše sa tam okrem iného aj upozornenie, že tieto pracovné miesta sú určené len pre černochov, aziatov a ľudí z nebielych etnických skupín.

Značný rasizmus a diskriminácia voči bielym však zrejme nebudú prešetrované ako trestný čin, keďže v roku 2010 bol vo Veľkej Británii prijatý zákon, ktorý dovoľuje zamestnávateľom uprednostňovať “znevýhodnené skupiny”, vrátane etnických menšín. Je však poľutovaniahodné, že rôzne mimovládky, liberáli či pseudohumanisti o týchto prípadoch diskriminácie voči bielemu obyvateľstvu mlčia.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Rasizmus voči bielym: Mnohé britské médiá prijímajú do zamestnania len černochov, aziatov a iné nebiele etnické skupiny zobrazený najskôr Hlavné správy.