Bratislava 13. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)

Analytikom štátu by sa malo pracovať jednoduchšie. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu totiž spustil nový národný projekt „Konsolidovaná analytická vrstva – využitie dát pre zlepšenie fungovanie inštitúcií verejnej správy“

Na snímke Richard Raši

Ten by mal uľahčiť prácu analytikov vybudovaním otvorenej platformy, ktorá bude zahŕňať nielen nástroje pre analýzu údajov, ale aj dátové zdroje pre potreby jednotlivých analytický útvarov. „Projekt sa zameria na zber, spracovanie a vyhodnocovanie údajov. Práve tie sú pre analytické útvary kľúčové a vďaka nim ušetria peniaze, lepšie naplánujú investície alebo zlepšia služby štátu,“ informuje úrad. Projekt s alokáciou takmer 7,75 mil. eur je naplánovaný na 32 mesiacov a úrad podpredsedu vlády pre investície naň v piatok uverejnil vyzvanie.

V súčasnosti je pritom zdieľanie dát administratívne a technicky náročné. Nezbierajú sa pravidelne a často sa stáva, že nie sú konzistentné a kvalitné. Po novom budú analytické údaje vo verejnej správe centrálne manažované. Správcom platformy bude Dátová kancelária Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Konsolidovanú analytickú vrstvu budú využívať analytické jednotky jednotlivých rezortov, ktoré si v rámci nej vytvoria a implementujú vlastné analytické modely aj nástroje. Dostupnosť takéhoto centrálneho dátového skladu a samotných analytických nástrojov zníži objem externe dodávaných konzultačných služieb. Po ukončení projektu zároveň budú na jednom mieste k dispozícii surové dáta nutné pre analýzu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj