Košice 6. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR – Roman Hanc)

Raši sa po voľbách vyjadril v tom zmysle, že nevie, prečo neuspel. A treba povedať, že mu to verím. Skutočne bol výsledkom zaskočený a naozaj ľudsky sklamaný. Prehru nečakal, ani sa na ňu nepripravoval. Podľa už tradične nepresných prieskumov verejnej mienky mal jasne vyhrať a kurz na neho v stávkovej kancelárii Niké bol jasne najnižší zo všetkých kandidátov na župana – iba 1,05.
Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Richard Raši (na snímke) odovzdal kandidatúru a prezentoval hárky s podpismi viac ako 25-tisíc podporovateľov z Košického kraja a viac ako 8-tisíc podnetov od obyvateľov Košického kraja

Raši po prehratých voľbách povedal, že keď bol posledný prieskum zverejnený v televízii, tak predpokladaná účasť ľuďmi, ktorí sa v ňom vyjadrili, bola 40 alebo 44 percent. A problém vidí v tom, že tí voliči, ktorí chceli voliť v prospech neho, neprišli. Aj v tom môže mať sčasti pravdu. Jeho voličov mohlo učičíkať jeho predpokladané jasné víťazstvo.
Skutočný dôvod jeho tesnej prehry je však inde.
Kto je to Trnka? Keby ste pred začiatkom kampane položili túto otázku Košičanom, len málokto by vám vedel odpovedať. Ak by ste sa pýtali ľudí v kraji, nevedel by to skoro nikto. Tento komunálny politik nebol neaktívny, ale nebol ani všeobecne známy či nejako zvlášť populárny. Ako sa teda mohlo stať, že porazil všeobecne známeho a, povedzme úprimne, do istého času aj mimoriadne populárneho primátora?
Odpoveď tkvie práve v správaní Rašiho za posledný cca rok, keď sa pokúsil presadiť povinné platby za parkovanie pre súkromnú spoločnosť EEI. Nielen, že naštval Košičanov, že zas musia za niečo platiť a ešte k tomu za tak samozrejmú vec, ako je parkovanie pod vlastným blokom, ale hlavne sa demaskoval. Košičania pochopili, že je taký ako ostatní, že zastupuje záujmy košických smeráckych podnikateľských skupín a naháňa im do vrecák peniaze, ktoré vyberá z vrecák občanov. Jeho aureola čestného, milého smeráka spľasla. Predaj Kositu len potvrdil toto jeho smerácke ukotvenie.
Voľba Trnku tak bola voľba proti Rašimu. Nič iné, len to, že mu Košičania povedali “sklamal si nás”. Sklamal si nás a už ťa nechceme.
Rašiho prehru tak môžeme označiť aj za prehru smeráckych podnikateľských kruhov, ktoré boli nenásytné, drzé a arogantné.
Raši dostane možnosť urobiť reparát. Na budúci rok sú komunálne voľby a on bude môcť dovtedy presvedčiť obyvateľov mesta, že sa poučil a myslí to s mestom vážne. Môže sa dištancovať od zlodejských projektov a predajov. Môže sa pokúsiť dovtedy očistiť od nálepky, ktorú si nalepil svojím posluhovaním záujmovým skupinám.
Zatiaľ nemá seriózneho vyzývateľa o primátorské kreslo, ale ako vidieť na týchto voľbách, ak ľudí sklamete, relevantný protikandidát vám môže vyrásť za 3 mesiace.
Ľuboš Macko