Kodaň 15. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Philip Davali/Ritzau Scanpix via AP)

Rakvu s telom zosnulého dánskeho princa Henrika, manžela kráľovnej Margaréty II., previezli vo štvrtok zo zámku Fredensborg do kaplnky v Kodani, kde bude vystavená do budúcotýždňového súkromného pohrebu.
Vlajka stiahnutá na pol žrde v Kodani 14. februára 2018

Pohrebný voz sprevádzali kráľovná, obaja synovia kráľovského páru – korunný princ Frederik a princ Joachim – a ďalší členovia rodiny. Ulice Fredensborgu, malého mesta ležiaceho 40 kilometrov severne od dánskej metropoly, lemovali vlajky zavesené na pol žrde. Početní Dáni kládli kvety pred kráľovskú rezidenciu alebo sa s Henrikom lúčili popri trase prevozu, priblížila agentúra DPA.
Princ Henrik zomrel v utorok večer vo veku 83 rokov po vážnom ochorení. Len niekoľko hodín predtým ho previezli z kodanskej nemocnice, kde sa od januára liečil aj na zápal pľúc, na zámok Fredensborg, “kde si želal stráviť svoje posledné chvíle”.
Zatvorenú rakvu s telom vystavia od soboty do pondelka v kaplnke paláca Christiansborg v centre Kodane, v ktorej sa bude v utorok 20. februára konať pohreb.
Kráľovský palác oznámil, že splní vôľu Henrika, ktorý si želal kremáciu, pričom polovicu jeho popola rozptýlia nad morom a druhú pochovajú v urne v súkromnej záhrade kráľovskej rodiny na zámku Fredensborg, uviedla agentúra AP.
Henrik sa vlani v auguste postaral o rozruch, keď oznámil, že nechce byť pochovaný vedľa svojej manželky Margaréty II. v katedrále v Roskilde, kde už stáročia ukladajú pozostatky dánskych monarchov.
Kráľovská rodina v stredu oznámila mesačný smútok, počas ktorého budú jej členovia nosiť tmavé oblečenie a nebudú sa zúčastňovať na spoločenských podujatiach. Uviedla tiež, že príslušníci armády budú mať počas tohto obdobia na rukávoch čierne pásky.