Washington 4. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
 
Zosnulého exprezidenta Spojených štátov Georgea H. W. Busha zahalenú americkou vlajkou previezli v pondelok popoludní miestneho času z leteckej základne pri Washingtone do rotundy Kapitolu, kde bude vystavená do stredajšieho rána. V tento deň sa v americkej metropole uskutoční štátny pohreb, na ktorom sa okrem mnohých iných hostí zúčastní aj prezident Donald Trump s prvou dámou Melaniou

Ilustračné foto

V rotunde Kapitolu sa uskutočnila pietna ceremónia, na ktorej s prejavmi vystúpili vodca republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell, predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan a americký viceprezident Mike Pence.
Opozičných demokratov na ceremónii zastupovala líderka ich menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová a Chuck Schumer, vodca demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer.
Ešte v pondelok sa Bushovej pamiatke príde pokloniť aj súčasný prezident USA Donald Trump, uviedla agentúra AFP.
Bezprostredne po štátnom pohrebe vo Washingtone prepravia Bushovo telo letecky späť do Houstonu, kde ho vystavia až do štvrtka v Episkopálnom kostole sv. Martina, v ktorom sa Bush starší a jeho manželka Barbara často zúčastňovali na bohoslužbách.
Tam sa bude konať i súkromná smútočná bohoslužba. Telo exprezidenta po nej prevezú vlakom do približne 130 kilometrov vzdialeného mesta College Station, ktoré je domovom Prezidentskej knižnice a múzea Georgea Busha. Na pozemku knižnice 41. prezidenta USA pochovajú po boku jeho manželky Barbary a dcéry Robin, ktorá zomrela ako trojročná na leukémiu v roku 1953.
George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Zomrel v piatok vo veku 94 rokov.
 
Príspevok Rakva s telom Busha staršieho je do stredy v rotunde Kapitolu zobrazený najskôr Hlavné správy.