Viedeň 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Krajinský správny súd vo Viedni rozhodol, že vlaňajšie zatvorenie šiestich mešít islamskej náboženskej obce (IGGÖ) rakúskymi úradmi bolo nezákonné. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA

Ilustračné foto

Podľa rozhodnutia súdu, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok, rakúsky úrad pre náboženské záležitosti neposkytol IGGÖ dostatočné časové obdobie na odstránenie zistených nedostatkov.
“Porážka úradu pre náboženské záležitosti opäť raz poukazuje na dôležitosť opravnej funkcie súdov v období populizmu,” povedal predseda IGGÖ Ümit Vural.
Rakúsky minister pre európske záležitosti Gernot Blümel z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) povedal, že rozhodnutiu súdu nerozumie.
“Využijeme všetky možnosti, aby sme potlačili politický islam, jeho odchýlky a radikálne tendencie v našej spoločnosti,” vyhlásil.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v júni minulého roka oznámil tvrdé opatrenia proti politickému islamu vrátane zatvorenia mešít a plánov na vyhostenie imámov, u ktorých existovalo podozrenie, že mohli byť nelegálne financovaní z Turecka.
 
Príspevok Rakúsky súd vyhlásil rozhodnutie o zatvorení šiestich mešít za nezákonné zobrazený najskôr Hlavné správy.