Sofia 3. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Európska integrácia štátov západného Balkánu, ako aj priority blížiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade Európskej únie boli hlavnými témami rokovaní rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena počas jeho návštevy Bulharska.

Na snímke rakúsky prezident Alexander van der Bellen

Brusel stanovil časový rámec na vstup balkánskych štátov do Únie do roku 2025, Van der Bellen ho vo štvrtok v Sofii označil za ambiciózny, nie však nemožný. Hosť z Viedne zároveň poznamenal, že to prirodzene bude vyžadovať dobrú vôľu oboch strán.
Van der Bellen označil Srbsko a Čiernu Horu za krajiny na čele tohto radu, ale pripomenul, že napríklad otvorené hraničné spory alebo konflikty ako ten srbsko-kosovský by sa dovtedy mali vyriešiť.
Identicky to vidí aj najvyšší bulharský predstaviteľ, prezident Rumen Radev, ktorý hovoril o nutnosti vyriešiť “staré problémy” a dodal, že Európska únia si nemôže dovoliť “import nových problémov”. Bez uvedenia konkrétnych termínov Radev označil za najdôležitejšiu ďalšiu prácu na európskej perspektíve spomínaných krajín.
Na programe bulharsko-rakúskych pracovných rokovaní pri stretnutí rakúskeho prezidenta s bulharským premiérom Bojkom Borisovom boli nielen otázky spojené s perspektívnym začlenením krajín západného Balkán do Únie, ale aj problematika Kosova či Turecka, vyplýva zo správy tlačovej agentúry APA.
Na margo dvojstranných vzťahov Van der Bellen uviedol, že sú aktuálne možno trocha asymetrické, avšak tak on, ako aj najvyšší bulharský predstaviteľ hovorili s veľkou spokojnosťou o vzťahoch v politickej, kultúrnej a hospodárskej sfére. Rakúsko je po Holandsku a ešte pred Nemeckom druhým najvýznamnejším zahraničným investorom v Bulharsku.
 
Príspevok Rakúsky prezident Van der Bellen rokoval s najvyššími bulharskými čintieľmi zobrazený najskôr Hlavné správy.