Viedeň 27. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)

Vandali zaútočili na portréty obetí holokaustu rozvešané na uliciach v centre rakúskeho hlavného mesta Viedeň, oznámil v pondelok prezident Alexander Van der Bellen. Dodal, že ho útoky “hlboko znepokojili”

Na snímke Alexander Van der Bellen

Útok v noci na pondelok bol tretí od začiatku mája, keď bola vo Viedni nainštalovaná výstava taliansko-nemeckého fotografa Luigiho Toscana.

Z približne 80 portrétov v nadživotnej veľkosti boli vyrezané tváre, uviedol fotograf tlačovej agentúry AFP. Na ostatné snímky načmárali páchatelia hákové kríže alebo ich porezali nožmi.

Prezident Van der Bellen vo vyhlásení uviedol, že ho útoky na výstavu na počesť obetí nacizmu “hlboko znepokojili”.

“Viem, že drvivá väčšina rakúskej spoločnosti úplne odmieta krutosti spáchané nacistami. Niektorí však nedokážu vidieť pravdu a vážne memento zachytené na týchto fotografiách je zdrvujúce,” napísal Bellen.

Toscano uviedol, že útok ním “otriasol” a je prvý na 13 takýchto inštalácií jeho fotografií po celom svete.

“Už došlo k vandalským činom, ktoré neboli politicky motivované, ale žiaden nemal takýto rozsah,” povedal Toscano pre agentúru AFP. “Toto je pravicový radikalizmus,” dodal.

Rakúske Fórum proti antisemitizmu zaznamenalo v roku 2017 až 503 protižidovských činov v krajine, čo je dvojnásobok počtu z roku 2014.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj