Viedeň 6. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Rakúsky kancelár Christian Kern odsúhlasil dnes začatie preberania migrantov z Talianska a Grécka v rámci programu prerozdelenia, na ktorom sa štáty EÚ dohodli v roku 2015.

Na snímke rakúsky kancelár Christian Kern

Rakúsko podľa neho prijme 50 neplnoletých migrantov z Talianska, pokiaľ však ide o splnenie celej kvóty, teda prijatia takmer 2000 osôb do tohtoročnej jesene, chce s Bruselom ešte vyjednávať. Kancelár sa tak vyjadril deň po tom, ako predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker odpovedal zamietavo na požiadavku Rakúska, aby bolo z relokačného programu naďalej vyňaté.

“Teraz ide v prvom rade o týchto 50 mladistvých (migrantov) bez sprievodu. Pre tých musí byť samozrejme v Rakúsku miesto a všetko ostatné, keďže pôjde o naozaj veľkú časť kvóty, ešte preberieme s (Európskou) komisiou,” povedal Kern vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu.

Šéf rakúskej vlády sa minulý týždeň obrátil na Brusel s požiadavkou, aby udelil Rakúsku novú výnimku alebo odklad, pokiaľ ide o prijímanie migrantov na základe povinných kvót EÚ. Až do minulého roka bolo totiž oslobodené od povinnosti prevziať migrantov z iných krajín EÚ, keďže predtým samo prijalo vysoký počet žiadateľov o azyl.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.