Atény/Viedeň 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že jeho predstavy v otázkach migrácie sa už podarilo presadiť. Uviedol to v rozhovore pre grécky spravodajský portál slpress.gr, ktorý bol zverejnený v pondelok

Na snímke Sebastian Kurz

“Čo som vtedy navrhol, sa už realizuje. Čo dnes robia grécki politici?” odpovedal Kurz na otázku o jeho návrhu takzvaného “austrálskeho modelu”, píše agentúra APA.

V Austrálii sú od roku 2013 utečenci pokúšajúci sa dostať na jej územie umiestňovaní do zariadení na tichomorských ostrovoch Nauru a Manus.

“Kto dnes príde na jeden z gréckych ostrovov, nedostane sa automaticky ďalej na pevninu. Bude tam musieť počkať, pričom budú prebiehať snahy o to, aby boli migranti prevezení do svojich pôvodných krajín a do Turecka. Uskutočňuje sa presne to, čo som žiadal,” povedal Kurz.

V rozhovore Kurz nešetril kritikou na adresu Grécka, ktoré podľa neho počas migračnej krízy rovnako ako Taliansko utečencov s pomocou Bruselu jednoducho posielalo ďalej do strednej Európy. Od Európy požaduje väčšiu dôslednosť. Potrebné sú podľa neho jasnejšie pravidlá a sankcie v prípade, že jednotlivé štáty sa zadlžia a tým ohrozia menu euro, ako i vtedy, ak nebudú nelegálnych migrantov registrovať a nezastavia ich, ale namiesto toho ich pošlú ďalej do strednej Európy či ak budú spochybňovať demokraciu a právny štát.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj