Viedeň 10. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-MTI, Janos Marjai)

Nihat Zeybekci sa chcel v Rakúsku zúčastniť na podujatí pri príležitosti výročia zmareného pokusu o prevrat v Turecku
Rakúsko zakázalo tureckému ministrovi hospodárstva vstup na svoje územie. Minister Nihat Zeybekci sa chcel totiž v Rakúsku zúčastniť na podujatí pri príležitosti výročia zmareného pokusu o prevrat v Turecku. Informovalo o tom dnes rakúske ministerstvo zahraničných vecí.

Na snímke turecký minister hospodárstva Nihat Zeybekci

“Môžem potvrdiť, že (rakúsky) minister zahraničných vecí (Sebastian) Kurz naozaj zakázal tureckému ministrovi hospodárstva vstup do krajiny,” uviedol hovorca rakúskeho rezortu diplomacie. Podľa neho je podujatie “veľmi veľké” a návšteva ministra by predstavovala “nebezpečenstvo pre verejný poriadok a bezpečnosť v Rakúsku”.

Podobné rozhodnutie prijalo aj Holandsko, pripomenula agentúra Reuters. Holandská vláda v piatok oznámila, že turecký vicepremiér Tugrul Türkeš nie je v krajine vítaný. V Holandsku sa chcel s tamojšími svojimi krajanmi takisto zúčastniť na ceremónii pri príležitosti výročia vlaňajšieho pokusu o prevrat v Turecku.

Holandské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že účasť Türkeša ani iných členov tureckej vlády nie je “vzhľadom na súčasnú situáciu v bilaterálnych vzťahoch medzi našimi krajinami” žiaduca.

Vojenskí dôstojníci sa vlani v júli pokúsili zvrhnúť vládu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, pokus o prevrat bol však rýchlo potlačený. Erdogan európskych spojencov obvinil, že po týchto udalostiach nevyjadrili dostatočne rýchlo podporu jeho vláde.

Krátko pred marcovými voľbami v Holandsku, v ktorých boli protiimigračné nálady významnou témou, deklarovala tamojšia vláda za nevítaných tureckých ministrov, ktorí chceli viesť aj v tejto krajine kampaň pred tureckým referendom o zmenách v ústave posilňujúcich právomoci Erdogana.

Rozhodnutie Holandska je “prirodzeným dôsledkom” udalostí z marca, píše sa vo vyhlásení holandského ministerstva.