Viedeň 25. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)
 
Rakúsky parlament sprísňuje svoje usmernenia pre prídavky na deti rodičov zo zahraničia, ktoré sa budú viazať na životné náklady v krajine, v ktorej žijú deti

Na snímke vpravo rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz a vľavo predseda vlády SR Peter Pellegrini

Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung upresňujú, že obmedzenie sa bude týkať zahraničných pracovníkov v Rakúsku, ktorí tam chodia len na zárobky a ich rodina (deti) žije vo svojej domácej krajine.
Rakúska vláda, ktorá týmto spĺňa jeden zo svojich predvolebných sľubov, očakáva úsporu viac ako 100 miliónov eur.
Pri vyplácaní prídavkov na deti sa bude prihliadať na to, aké životné náklady sú v domácej krajine pracovníka, čiže ak sú nižšie, dostanú menej peňazí. To by sa práve týkalo pracovníkov z krajín spravidla na východ od Rakúska a vzťahovalo by sa na približne 150-tisíc detí, ktorých najmenej jeden rodič pracuje v Rakúsku a platí sociálne odvody.
Rakúske rodinné prídavky môžu byť až do výšky 223 eur na dieťa za mesiac. Napríklad v súčasnosti sa vypláca za trojročné dieťa 172 eur mesačne a podľa nového nariadenia by sa znížila na 97 eur pre dieťa žijúce v Maďarsku a na 85 eur pre dieťa žijúce v Rumunsku.
Naopak, pre deti v západoeurópskych krajinách s vysokými životnými nákladmi by vyplácaná suma po novom mohla vzrásť a vzťahovala by sa približne na 10% prípadov.
Podľa informácií Hospodárskych novín by sa slovenským pracovníkom znížili prídavky na deti koeficientom 0,633, čo by znamenalo ich pokles o 36,7%.
Takáto rozdielnosť sa samozrejme ukráteným krajinám nepáči, na čo už v máji, keď Rakúsko tento zákon ešte len pripravovalo, upozorňoval aj slovenský premiér Peter Pellegrini.
“Ak niekto platí rovnaké dane a odvody, mal by požívať rovnaké sociálne výhody,” uviedol vtedy Pellegrini pri stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom vo Viedni. Kurz na tlačovej konferencii odmietol tvrdenia, že rakúsky zákon je diskriminačný, pretože “ak by dieťa Slováka pracujúceho v Rakúsku aj žilo v Rakúsku, dostane tú istú výšku rodinných prídavkov ako akýkoľvek iný Rakúšan, Dán či Čech”.
Pritom prácu Slovákov si v Rakúsku oceňujú. Ak by z celkového počtu okolo 40-tisíc slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek prestalo v Rakúsku v prípade zavedenia nižších rodinných prídavkov, podľa rakúskej opozície by to mohlo mať nepredvídateľné vplyvy na úroveň rakúskej zdravotnej starostlivosti a opatrovateľských služieb.
Podľa rakúskych štatistík z roku 2016 poberali slovenskí rodičia pracujúci v Rakúsku rodinné prídavky na približne 30-tisíc detí žijúcich na Slovensku v celkovej sume 63 miliónov eur (viac v článku).
 
Príspevok Rakúsko schválilo obmedzenie vyplácania prídavkov na zahraničné deti, menej dostanú aj Slováci zobrazený najskôr Hlavné správy.