Viedeň 17. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Rakúska vláda ponúkla v utorok popoludní prostredníctvom spolkového kancelára Sebastiana Kurza osobitnému splnomocnencovi OSN Staffanovi de Misturovi plnú podporu pre mierové rokovania v réžii svetovej organizácie a pokúša sa tak naďalej o úlohu sprostredkovateľa v konflikte v Sýrii.

Na snímke rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Kancelár podľa informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF hovoril v tejto súvislosti o prvých možných opatreniach na vytvorenie dôvery a prvých krokoch na mierové riešenie konfliktu v Sýrii, ktorý, ako zdôraznil, nemožno vyriešiť vojenskou cestou.
Podľa Kurza treba aktuálne urobiť maximum, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii, osobitne medzi superveľmocami – USA a Ruskom. Preto pri plnej koordinácii so šéfkou rakúskej diplomacie Karin Kneisslovou hovoril v utorok s de Misturom.
Rakúsko, ako podčiarkol Kurz, má dlhoročnú tradíciu ako dejisko dialógu a staviteľ mostov, čo naposledy potvrdilo pri rokovaniach o kontroverzne vnímanom iránskom jadrovom programe či mierových rokovaniach pod vedením de Misturu o Sýrii. Ako dejisko rokovaní je aj teraz k dispozícii, dodal kancelár.
 
Príspevok Rakúsko sa ponúklo na rokovania o sýrskom konflikte a podporilo de Misturu zobrazený najskôr Hlavné správy.