Berlín 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Karl-Josef Hildenbrand)
 
Rakúske úrady rozšírili v stredu najvyšší stupeň varovania pred lavínami, ktoré vo viacerých regiónoch hrozia v dôsledku pretrvávajúceho hustého sneženia. Snehová víchrica zasiahla aj nemeckú spolkovú krajinu Bavorsko. Podľa agentúry DPA husté sneženie komplikuje dopravnú situáciu v celej oblasti nemecko-rakúskej hranice

Ilustračné foto

V stredu ostali v niektorých regiónoch Rakúska i Nemecka zatvorené školy a deti dostali snehové prázdniny. Metelica zablokovala viacero ciest a napríklad iba pred metropolou spolkovej krajiny Bavorsko, Mníchovom, sa vytvorila 20-kilometrová kolóna.
Najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva úrady po Štajersku vyhlásili aj v rakúskych spolkových krajinách Horné Rakúsko, Dolné Rakúsko a Salzbursko. Podľa správy agentúry APA zahynul na lyžovačke v rakúskom stredisku Mariazeller Bürgeralpe 62-ročný učiteľ po tom, ako padol do snehového záveja. Úrady preventívne uzavreli mnoho svahov.
Šťastie mala šestica nemeckých tínedžerov, ktorých vytiahli spod lavíny v rakúskych Alpách. Podľa polície žiakov vo veku 16 a 17 rokov zasiahol okraj lavíny v lyžiarskom stredisku Wildkogel v Salzbursku. V Rakúsku i Nemecku sú zatvorené viaceré lyžiarske strediská a uzatvorené sú desiatky ciest.
V rakúskom Štajersku od víkendu napadli už takmer tri metre snehu. Úrady miestnych obyvateľov varovali, aby sa vyhýbali odľahlým otvoreným priestranstvám a na lyžiach nejazdili mimo vyznačených zjazdoviek. Najvyšší, piaty stupeň lavínového nebezpečenstva znamená, že snehové masy sa môžu zosunúť aj na mierne strmých svahoch.
V Alpách v Štajersku je momentálne pre sneh odrezaných od sveta zhruba 2200 ľudí. Pre neprejazdné cesty sú na pomoc odkázané aj stovky obyvateľov v nemeckom Bavorsku. V uplynulom týždni zaznamenali v Európe už 14 úmrtí spôsobených nepriaznivým počasím, uviedla agentúra AP.
 
Príspevok Rakúsko rozšírilo najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva zobrazený najskôr Hlavné správy.