Viedeň 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Marcos Moreno)

Rakúsko prevzalo dnes prvých 15 migrantov v rámci programu prerozdelenia, na ktorom sa štáty Európskej únie dohodli v roku 2015.
Na viedenskom letisku pristálo okolo 10.30 h lietadlo so 14 “mladými dospelými” utečencami a jedným novorodencom, ktorí pochádzajú z Eritrey a Sýrie, informovala agentúra APA s odvolaním sa na správu denníka Die Presse. Očakáva sa tiež príchod ďalších najmenej 35 žiadateľov o azyl.
Ilustračné foto

Rakúsky kancelár Christian Kern odsúhlasil ešte v apríli začatie preberania migrantov z Talianska a Grécka po tom, ako Európska komisia zamietla požiadavku Rakúska, aby bolo naďalej vyňaté z relokačného programu EÚ. Na základe dohodnutých kvót má Rakúsko prevziať do jesene celkove 1953 žiadateľov o azyl. Minister vnútra Wolfgang Sobotka chcel tento počet predbežne obmedziť na 50 osôb s tým, že o splnení celého záväzku mal kancelár Christian Kern ešte vyjednávať, zo strany Bruselu však nedosiahli nijaký ústupok.
Podľa agentúry APA je vysoká pravdepodobnosť, že všetci prevzatí žiadatelia o azyl zostanú v Rakúsku natrvalo. Uvedenú skupinu mali v priebehu dneška ubytovať v záchytnom stredisku Traiskirchen, kde budú čakať na výsledky bežného azylového konania.
Rakúsko bolo až do minulého roka oslobodené od povinnosti prevziať migrantov z iných krajín EÚ, keďže predtým samo prijalo vysoký počet žiadateľov o azyl.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.