Bejrút 1. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Bilal Hussein)
 
Rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová v pondelok uviedla, že návrat sýrskych utečencov, ako aj stabilizácia a obnova v Sýrii, sa nesmú pevne viazať na politický proces v krajine, píše tlačová agentúra AP

Ilustračné foto

Kneisslová počas návštevy v susednom Libanone povedala, že svet by sa mal v Sýrii, ktorá sa už vyše sedem rokov zmieta v občianskej vojne, chopiť “nového, dynamického” procesu rozvoja.
Kneisslová dodala, že žiadny sýrsky utečenec nebude k návratu do tejto krajiny nútený, ale že Rakúsko pomôže tým, ktorí sa chcú vrátiť tak, ako sa to stalo s bosnianskymi utečencami po skončení konfliktu v ich vlasti.
Libanonský minister zahraničných vecí Džibrán Básil uviedol, že Libanon, ktorý prijal viac ako milión sýrskych utečencov, pracuje na tom, aby zaistil ich “rýchly, bezpečný a udržateľný” návrat. Dodal, že v súčasnosti je väčšina územia v Sýrii bezpečná, čo umožňuje návrat utečencov.
Od vypuknutia konfliktu – jedného z najničivejších od druhej svetovej vojny – musela svoje domovy opustiť viac než polovica obyvateľstva Sýrie, pričom vyše päť miliónov ľudí utieklo do zahraničia. Väčšina z nich sa dostala do susedných krajín, predovšetkým do Turecka, Jordánska a Libanonu.
 
Príspevok Rakúsko podporuje návrat sýrskych utečencov zobrazený najskôr Hlavné správy.