Viedeň 7. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Ronald Zak)

Vedúci predstaviteľ FPÖ Heinz-Christian Strache odporuje tvrdej rozpočtovej disciplíne s nulovým deficitom
Na snímke Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache Rakúsky denník Der Standard konštatuje, že Strache je iný ako jeho politickí predkovia, čo sa týka rozpočtovej disciplíny. Pred 17 rokmi, keď bol súčasťou tzv. čierno-modrej vlády, to tak nebolo. Minister financií Karl-Heinz Grasser z FPÖ okamžite presadil nulový deficit, spôsobil masívne zdanenie a bol kritizovaný za potlačenie hospodárskeho rastu.
Podľa Stracheho je teraz vyvážený rozpočet dlhodobejším cieľom bez toho, aby vyústil do rozporu s vyjednávacím partnerom Sebastianom Kurzom z ľudovej strany ÖVP, a po roku 2020 môže Rakúsko dosiahnuť skutočný nulový deficit.
Kurz po prvom týždni spoločných koaličných rokovaní so Stracheom v piatok popoludní vyhlásil, že nemožno sa uspokojiť s momentálnymi “pomerne pozitívnymi podmienkami” vysokého rastu a nízkych úrokových sadzieb. Hovoril o celkových troch miliardách eur dodatočných výdavkov oproti 650 miliónom spomínaných ešte pred parlamentnými voľbami. Podľa výpočtov ministerstva financií sa štrukturálny rozpočtový deficit zvýši z 0,46 na 1,5 percenta, čomu by sa malo zabrániť a ostať na výške 0,5 percenta.
Kurz a Strache sa zatiaľ dohodli na “aktívnej” príprave krajiny predsedajúcej EÚ v druhej polovici roka 2018 a rozvíjať EÚ aj naďalej v duchu zásady subsidiarity. Obaja vydali “jasný záväzok voči rakúskej politike neutrality”. V rámci vnútornej bezpečnosti a poriadku je plánovaná “komplexná reforma trestného zákona”, ktorá zvýši tresty za násilné a sexuálne zločiny. Chcú tiež posilniť výkonnú moc, opatrenia proti politickému islamu a ochranu hraníc, ak nebude zabezpečená vonkajšia schengenská hranica.
ÖVP aj FPÖ chcú zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Plánujú tiež fúzie fondov sociálneho zabezpečenia a čakaciu dobu na sociálne dávky pre cudzincov zvýšiť na päť rokov. Posilniť chcú “rodinné dávky” aj dôchodky. Dovoz energie sa zníži s cieľom posilniť domácu ekonomiku a bojovať proti zmene klímy. V oblasti školstva sa dohodli na minimálnych normách vzdelávacej povinnosti písať, čítať a počítať, a zaviesť nemecké kurzy pred vstupom dieťaťa do školy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.