Rakúski vojaci začali pomáhať policajtom na hraniciach s Talianskom

Viedeň 16. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)

V rakúskej spolkovej krajine Tirolsko sa začalo rozmiestňovanie 70 vojakov v blízkosti hraníc s Talianskom. Ich úlohou bude pomáhať policajtom pri monitorovaní pohybu migrantov v pohraničí, informovala dnes agentúra DPA.
Ilustračné foto

Viedeň však zároveň ubezpečila, že nepodniká žiadne kroky k zavedeniu striktných kontrol priamo na hraničnom priechode v Brennerskom priesmyku spájajúcom Rakúsko s Talianskom.
Podľa šéfa tirolskej polície Helmuta Tomaca je situácia ohľadne výskytu migrantov v oblasti Brennerského priesmyku momentálne stabilná. V priebehu júla však došlo k prudkému nárastu prípadov, keď sa migranti pokúšali prejsť cez priesmyk ukrytí pod kontajnermi nákladných vlakov, pričom riskovali svoje životy.
Rakúski vojaci budú asistovať polícii v 30-kilometrovej zóne v okolí hraníc. V samotnom Brennerskom priesmyku vojaci operovať nebudú. V Tirolsku podľa Tomaca mesačne zadržia 700-1000 nelegálnych migrantov.
Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil v júli rozhneval taliansku vládu, keď naznačil možnosť skorého obnovenia hraničných kontrol a nasadenie armády na ochranu hraníc s Talianskom. Rakúsky kancelár Christian Kern následne ubezpečil Rím, že tieto opatrenia by sa zaviedli len v prípade nekontrolovaného prílevu migrantov, ku ktorému však v súčasnosti nedochádza.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.