Viedeň 20. novembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot z YouTube)
 
V parlamentnom klube rakúskych koaličných strán ÖVP a FPÖ sa vypracoval návrh na zákaz nosenia šatky vo verejných školách, ktorý bol zaslaný opozičným stranám ako základ pre ďalšie rokovania. V prípade jeho prijatia zákaz začal platiť od začiatku roka 2019

Ilustračné foto

Rakúsky web OÖNachrichten informuje, že na programe plenárnych zasadnutí budúci týždeň je spolková dohoda, ktorá zahŕňa zákaz nosenia šatky v materských školách. Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache chce už ísť o krok ďalej a zaviesť zákaz šatky aj na základnej škole, čo by sa týkalo dievčat do 10 rokov.
Podľa Tiroler Zeitung, ÖVP a FPÖ zdôvodňujú svoju požiadavku v najlepšom záujme dieťaťa. Nosenie šatky v detstve by totiž mohlo viesť k skorému oddeľovaniu sa chlapcov od dievčat, čo je nezlučiteľné s rakúskymi základnými hodnotami.
Koaliční poslanci prijali tento návrh. “Nechceme potlačenie dievčat v detstve,” povedal šéf klubu ÖVP August Wöginger. “Malo by im byť umožnené rozvíjať sa ako všetky ostatné dievčatá v našej spoločnosti.”
Cieľom je “široká právna ochrana”, ako to uviedol minister školstva Heinz Fassmann v rannom žurnáli rádia Ö1.
S návrhom však nesúhlasia opozičné strany SPÖ a NEOS. Šéfka SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová včera zopakovala, že jej strana odmieta zákaz šatky ako izolované individuálne opatrenie. NEOS sa nechal počuť, že je v podstate pripravený rokovať.
Koľko žiačok nosí šatku, však presne známe nie je. Tirolská krajinská predsedníčka Beate Palfraderová aspoň odhadla, že ide o asi 25 žiačok základnej školy. Minister Fassmann však vyhlásil, že hoci nie sú k dispozícii žiadne štatistiky alebo nízke čísla, “je to istý neobyčajný jav”.
Paul Kimberger z učiteľských odborov blízky ÖVP poukazuje, že nejde o nejaký “masový jav”, treba k tomu “konsenzus v celej spoločnosti”, čo si vyžaduje rozsiahlu diskusiu s odborníkmi. Vie si však predstaviť napríklad diskusiu o zákaze šatky až do veku 14 rokov.
 
Príspevok Rakúska vláda navrhla zákaz nosenia šatky v školách zobrazený najskôr Hlavné správy.