Viedeň 14. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Predseda rakúskej krajne pravicovej Strany slobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache vyzval dnes na zavedenie zákona, ktorý by zakazoval “fašistický islam” a moslimské symboly s tvrdením, že toto náboženstvo by mohlo vyhubiť európsku spoločnosť.

Na snímke predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian StracheNa snímke predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache

Strache spresnil, že legislatíva by bola podobná existujúcemu zákonu o zákaze nacistických symbolov. “Rakúsko potrebuje zákon, ktorý zakazuje fašistický islam.

Skoncujme s politikou islamizácie, inak Európanov čaká náhly koniec,” vyhlásil Strache na mítingu FPÖ v Salzburgu. Koaličná Ľudová strana (ÖVP) v stredu vyzvala na zníženie počtu žiadostí o azyl podaných za uplynulý rok na polovicu, teda na 17.000, na čo Strache reagoval slovami:

“Potrebujeme nulovú, respektíve mínusovú imigráciu.” V Rakúsku s 8,7 miliónmi obyvateľov žije 600.000 moslimov. Krajina od leta 2015 zaregistrovala viac než 130.000 žiadostí o azyl podaných osobami utekajúcimi pred vojnou a chudobou z krajín ako Afganistan, Irak a Sýria.

Protimoslimský odkaz FPÖ bol dobre prijatý značnou časťou rakúskych voličov vo vlaňajších prezidentských voľbách. Hoci kandidát FPÖ Norbert Hofer bol v druhom kole porazený nominantom Sociálnodemokratickej strany (SPÖ) Alexandrom Van der Bellenom, dostal 47 percent hlasov.