Moskva 17. októbra 2018 (HSP/Le Figaro/Foto:Sputnik-Sergey Pivovarov)
 

Francúzsky Le Figaro publikoval článok Pierra Avrila s názvom “Les missiles S-400, l’inquiétante arme diplomatique de Vladimir Poutine”

Raketový komplex S 400

Článok sa venuje systémom ruskej PVO S-400, ktoré znepokojujú Američanov a Západ. ide o jeden z najmodernejších a najlepších bojových komplexov PVO vo svete a podľa Pierra Avrila ide o najdôležitejší a najdrahší artikel ruského zbrojárskeho priemyslu na svetových trhoch.

Systémy S-400 sa zúčastnili obrovského rusko-čínsko-mongolského vojenského cvičenia Východ 2018, kde dokázali svoju kvalitu. Západní experti, ktorí sa takisto tohto cvičenia mohli v roli pozorovateľov zúčastniť sa presvedčili, že S-400 zasiahli všetky svoje ciele a dokázali tak svoju 100% účinnosť. Podľa francúzskeho žurnalistu sa S-400 sa minimálne vyrovnajú americkým systémom Patriot, podľa iných odborníkov však americký systém Patriot značne prevyšujú.
V článku sa hovorí o tom, ako sa S-400 rozvinuli na Kryme, systémy chránia strategické oblasti Ruska a niekoľko batérii sa už rozvinulo v oblasti v blízkosti ukrajinských hraníc. Podľa informácii v Le Figaro ruské systémy dokážu v prípade vojny už za 5 minút zasiahnuť do boja a spôsobiť spúšť v radoch letectva NATO.
Systémy S-400 v cene 5,2 miliardy USD kúpila India. Okrem Indie tieto komplexy kúpili aj Čína a obrovský záujem prejavilo aj Turecko, ktoré ráta s tým že mu Rusi dodajú kúpené S-400 už v roku 2019. Svojou kúpou S-400 spravil Erdogan z členov NATO hlupákov a nemilo prekvapil Američanov.
Čína už aktivizovala systémy S-400 v oblasti Tchaiwanského prielivu a v Juhočínskom mori. India sa obáva Číny i Pakistanu, preto potrebuje zaradiť S-400 do svojej výzbroje. Indovia sa nespoliehajú na americké systémy, pretože Američania môžu využívať systémy PVO ako systém politického vydierania (všetky špičkové systémy PVO či už ruské alebo americké je možné na diaľku vypnúť, alebo kontrolovať.  To môžu Američania využívať v politickom tlaku na Indiu cez pakistanskú hrozbu).
Rusko predáva svoje zbrane v dobe rozširovania protiruských sankcií. Technológia S-400 úspešne oslabuje strategickú nadvládu USA v Európe. Ak však Rusko predáva S-400, znamená to len toľko, že má v talóne oveľa modernejšie systémy PVO. Podľa informácii v Le Figaro systém S-500 dosahuje podstatne vyššie parametre ako S-400. Rakety S-500 dostrelia oveľa ďalej ako americké systémy a takisto radary tohto systému sú oveľa účinnejšie.
 
Video porovnanie S-400 Triumf vs MIM-104 Patriot


 
Príspevok Rakety systému S-400 – znepokojujúca diplomatická zbraň Vladimíra Putina zobrazený najskôr Hlavné správy.