Bratislava 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-MO SR)

Rakety, ktoré sa našli na Blízkom východe, mal zneškodniť Vojenský opravárenský podnik (VOP) v Novákoch

Ilustračné fotoIlustračné foto

Tie mu boli odoslané ešte v roku 2005. Je teda pravdepodobné, že možná zásobovacia cesta Islamského štátu začína a vedie aj cez Slovensko. Informuje o tom denník SME na svojom webovom portáli.

Odvoláva sa pritom na zistenia expertnej skupiny Conflict Armament Research, ktorá sa s podporou Európskej komisie zaoberá muníciou vo vojnových oblastiach na spomínanom Blízkom východe. Upozornilo na to zároveň aj České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Podľa neho má totiž časť munície z Líbye a v Iraku zhodné číslo šarže s muníciou zo slovinských armádnych skladov. Podľa dostupných informácií má ísť zároveň o rakety, ktoré boli zadokumentované v roku 2015 v Tripolise.

Ministerstvo obrany SR podľa webového portálu potvrdilo, že 132 rakiet s danou šaržou bolo odoslaných v roku 2005 na Slovensko na likvidáciu. Prípad preveruje aj Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré v tejto súvislosti uvádza, že licenciu na export spomínaných rakiet neudelilo. Situáciu však podľa informácií komplikuje fakt, že munícia s touto šaržou bola vyrobená v bývalej Juhoslávii. Podľa portálu www.sme.sk nie je vylúčené, že materiál s rovnakou šaržou bol uskladnený aj v ďalších post-juhoslovanských štátoch. Doteraz sa k tomu, že takúto muníciu malo, otvorene priznalo len Slovinsko.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.