Praha 18. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
 
Český server Literární noviny priniesol názor komentátorky Terezy Spencerovej, ktorá k víkendovému útoku Západu sa Sýriu uviedla, že išlo iba o symbolickú akciu a “reality šou určenú pre televízie”.

Na snímke dymiace trosky zničeného Sýrskeho vedeckého a výskumného centra v Barzehu neďaleko Damasku po útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie 13 apríla 2018 na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní.

Spancerová napísala, že vlády Spojených štátov, Británie a Francúzska v rozpore s medzinárodným právom, bez súhlasu OSN aj svojich vlastných parlamentov či Kongresu, ale podľa svojho názoru “legitímne”, zaútočili na Sýriu. Spojenci pritom svoje rakety nezamierili “politicky”, čiže vyhli sa útoku na Assada, prezidentský palác a ďalšie ciele režimu. “Nezamierili ani proti Iránu a jeho objektom v Sýrii, nezamierili ani na objekty libanonského Hizballáhu, nespôsobili žiadne citeľné škody ani sýrskej armáde a veľkou okľukou sa vyhli základniam ruským…” napísala
Donald Trump sa vyhrážal Assadovi a nepriamo aj Putinovi útokmi, ktoré sa aj uskutočnili, no podľa Spenecerovej boli len symbolické. “Väčšie škody nenapáchali, pretože o nich bolo Rusko vopred informované a svoje informácie mohlo včas odovzdať sýrskej strane. Situácia teda nijako ani neeskalovala, ako ostatne sľubovalo napríklad Francúzsko. Skúsení americkí komentátori hovoria o “reality šou určenej pre televízie” a domácich divákov,” uviedla česká analytička a podotkla ďalej, že sýrski džihádisti, ktorí sa o pomoc Západu tradične opierajú, majú raketový útok rovno za “frašku”.
Francúzi vyhlásili, že nálety zničili “väčšiu časť” sýrskych chemických arzenálov, ktoré však podľa Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) neexistujú už od leta 2014. “Ak by existovali sklady plné bojových chemických látok a americké, britské a francúzske rakety ich väčšinu naozaj zničili, tak je nad Sýriou obrí jedovatý mrak a celá krajina sa dusí, spoločne s Libanonom, Izraelom, Tureckom a zrejme aj ďalšími štátmi.
Podotýka, že tento raketový útok v samotnej Sýrii nič nemení, zotrvanie Assada a jeho režimu na čele štátu je po siedmich rokoch vojny jednoducho faktom. “Inými slovami, faktom je, že Západ vo svojich snahách o “zmenu režimu” v Sýrii zlyhal. A “raketový útok” môže zo všetkého najviac len stmeliť Sýrčanov, posilniť ich nacionalizmus a súčasne aj vybičovať protiamerické nálady – aj Sýrčania, ktorí by Asada “nevolili”, si zo všetkého najviac želajú koniec vojny a na rozdiel od Západu chápu realitu svojej krajiny.”
Spencerová vo svojom článku uviedla aj súvislosť, Rusku sa očividne podarilo s útočiacimi štátmi dopredu dojednať bezpečnosť pre iránske a hizballáhovské základne a jednotky v Sýrii. “To je z jednej strany nepríjemné poznanie pre Izrael a Saudov, a zo strany druhej zrejme aj dôkaz, že sa rusko-iránske partnerstvo rýchlo mení v stále pevnejšiu a vzájomne výhodnú alianciu.”
“Ak raketový útok USA, Británie a Francúzska na Sýriu niečo v praxi naozaj preukázal, tak najskôr skutočnosť, že “koalícia” Ruska, Sýrie a Iránu dokázala znovu o niečo oslabiť politiku USA, Izraela a Saudov, zatiaľ čo Turecko v tejto pretláčanej zostáva stranou v úlohe akéhosi prostredníka, hoci vo finále si bude musieť vybrať…”
 
Príspevok Raketový útok na Sýriu je reality šou určená pre západné televízie, píše česká komentátorka zobrazený najskôr Hlavné správy.