Bratislava 14. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Poslanec Národnej rady Jozef Rajtár (SaS) potvrdil, že voči podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi podal niekoľko trestných oznámení v súvislosti s údajnými neoprávnenými vratkami DPH. Rajtár tiež uviedol, že Bašternák údajne robil podvody aj s manželkou, na ktorú pred nedávnym súdnym pojednávaním prepísal viacero nehnuteľností, čím mal zabrániť prepadu majetku v prospech štátu. Podľa Rajtára je zhabanie majetku stále v hre.

Na snímke Jozef Rajtár

Okresný súd Bratislava II začiatkom novembra uznal podnikateľa Ladislava B. vinným zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného. Dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL – 202 vo výške takmer dvoch miliónov eur. Rozsudok si vypočul po tom, ako svoju vinu priznal a skutok oľutoval. Zároveň dostal zákaz päť rokov podnikať.
Obhajca Ladislava B. Peter Filip sa na mieste voči rozsudku odvolal, prokurátor si zobral čas na rozmyslenie. Sadzba za zločin neodvedenia dane a poistného je sedem až 12 rokov. Súd však v prípade Ladislava B. zohľadnil poľahčujúce okolnosti, ako čistý register trestov, priznanie sa ku skutku, jeho oľutovanie a uhradenie škody.
Mnohí opoziční politici namietajú, že súd v prípade podnikateľa Bašternáka nepristúpil k zhabaniu jeho majetku, ktoré navrhoval aj prokurátor. RTVS uviedla, že podnikateľ stihol luxusnú vilu pred pár dňami darovať. “Na rozdiel od svojho obchodného partnera a kamaráta Mariána Kočnera totiž Ladislav Bašternák nemal a ani nemá blokovaný majetok.” (viac v článku).
Poslanec Jozef Rajtár (SaS) na sociálnej sieti uviedol, že podnikateľ Bašternák “prepísal majetok na manželku – lenže, chyba lávky.” Na Bašternáka sa podľa neho valí vyšetrovanie z ďalších trestných oznámení, ktoré inicioval práve Rajtár. “A čo čert nechcel – podvody robil spolu so svojou manželkou! Takže ak budú vyšetrovatelia a súdy fungovať ako momentálne, o majetok môže rovnako prísť aj spod manželkiných rúk.” Vysvetlil poslanec opozičnej SaS.
Médiá v pondelok uviedli, že Ladislav Bašternák sa krátko pred minulotýždňovým súdom zbavil svojho majetku, za miliónové podvody mu pritom hrozilo, že oň príde. Na svoju manželku vraj prepísal darovacou zmluvou vilu na bratislavskom Slavíne. RTVS zistila, že v rovnaký deň zmenili majiteľa aj ďalšie nehnuteľnosti, napríklad v bytovom dome Five Star Residence.

 
 
Príspevok Rajtár: Bašternák robil podvody aj s manželkou, ich majetok môže prepadnúť štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.