Madrid 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)

Katalánsky premiér Carles Puigdemont mohol zastaviť eskaláciu krízy, ktorá vznikla medzi jeho vládou a Madridom, avšak odmietol to urobiť. Povedal to predseda španielskej vlády Mariano Rajoy v piatkovom vystúpení v Senáte.
Na snímke predseda španielskej vlády Mariano Rajoy

“On a len on” (Puigdemont) tak nesie zodpovednosť za ďalší postup ústredného španielskeho vedenia v Madride, zdôraznil Rajoy v súvislosti s avizovanými opatreniami zameranými na zablokovanie snáh katalánskej vlády o vyhlásenie nezávislosti.
Rajoyova vláda žiada Senát o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska.
Ak senátori v piatkovom hlasovaní návrhy madridskej vlády schvália, podľa Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.
“Čo sa deje v Katalánsku, je jasným porušením zákonov, demokracie, práv všetkých (občanov), a to má svoje následky,” vyhlásil Rajoy podľa agentúry AP.
Navrhované opatrenia sú podľa neho jediným východiskom z krízy a ich zámerom nie je Kataláncom odnímať slobody, ale chrániť ich. Španielska vláda zasahuje v Katalánsku, aby ochránila jeho obyvateľov pred “menšinou, ktorá chce netolerantným spôsobom všetkých spútať svojou (odštiepeneckou) doktrínou”, citovala španielskeho lídra agentúra DPA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.