Rajoy je pripravený na dialóg s Katalánskom, viesť ho chce s Arrimadasovou

Madrid 22. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Paul White)

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyjadril v piatok pripravenosť na dialóg s novou katalánskou vládou, ak jej predstavitelia budú dodržiavať španielsku ústavu. S osobou, s ktorou chce rokovať, je víťaz volieb, a tou je volebná líderka katalánskej odnože liberálnej strany Občania Inés Arrimadasová, uviedla agentúra Catalan News.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy

Rajoy podľa Catalan News na úvod svojej tlačovej konferencie v Madride zablahoželal Arrimadasovej k úspechu jej strany vo voľbách. Poznamenal tiež, že počas dňa už hovoril aj s predsedom Občanov Albertom Riverom.
Rajoy tiež vyhlásil, že po štvrtkových voľbách do katalánskeho regionálneho parlamentu očakáva novú éru vzťahov založenú na dialógu.
Voľby svojimi výsledkami potvrdili rozkol v katalánskej spoločnosti na odporcov a prívržencov nezávislosti. Výsledok volieb, v ktorých najviac hlasov získala liberálna strana Občania a väčšinu v parlamente zasa secesionistické strany, podľa Rajoya svedčí o rozmanitosti názorov v Katalánsku, čo novú vládu podľa neho prinúti dodržiavať zákon.
Agentúra Catalan News v tejto súvislosti poznamenala, že Rajoy na tlačovej konferencii odignoroval výzvu na dialóg, ktorú mu z Bruselu dve hodiny predtým adresoval zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont. Ten chce s Rajoyom v niektorej z krajín Európskej únie okrem Španielska, keďže tam mu hrozí trestné stíhanie za vzburu.
Agentúra AP konštatovala, že Puigdemont by sa chcel vrátiť do Katalánska a znovu sa stať vodcom regiónu. Ako jeden zo separatistických kandidátov, ktorý získal najviac hlasov, by mohol znovu nastúpiť na svoj niekdajší post predsedu regionálnej správy v autonómnom spoločenstve Katalánska (Generalitat de Catalunya).
Predchádzajúca katalánska vláda vypísala referendum o nezávislosti, ktoré španielske súdy vyhlásili za protiústavné. Po tom, ako katalánsky parlament koncom októbra jednostranne vyhlásil nezávislosť, Rajoyova vláda aktivovala článok 155 španielskej ústavy a prevzala nad Katalánskom kontrolu. Súčasťou opatrení Madridu bolo aj vypísanie predčasných volieb do katalánskeho parlamentu a odvolanie regionálnej vlády.
Vplyvná katalánska politička Marta Roviraová v piatok vyhlásila, že španielska vláda by mala akceptovať výsledky volieb, na základe ktorých proseparatistické strany získali v katalánskom parlamente väčšinu.
Roviraová vo voľbách kandidovala za Republikánsku ľavicu Katalánska (ERC), ktorá bola vo štvrtkovom hlasovaní druhá najúspešnejšia spomedzi secesionistických strán.
Podľa Roviraovej “vo voľbách opäť vyhrala katalánska republika” a španielsky premiér Mariano Rajoy musí pristúpiť na dialóg s premiérom Puigdemontom a vicepremiérom Oriolom Junquerasom, ktorý je síce naďalej vo väzení, ale vo voľbách kandidoval za ERC.
Roviraová sa podľa AP nevyjadrila, či by ERC podporila Puigdemonta, ktorého strana Spoločne pre Katalánsko (JxCat) vyšla z volieb ako najúspešnejšia spomedzi strán presadzujúcich nezávislosť regiónu od Španielska.
Katalánska politička však jednoznačne vyhlásila, že Rajoy musí “skoncovať s týmto nespravodlivým exilom (v prípade Puigdemonta) a väzením (v prípade Junquerasa)”.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)