Hornstrandir 12. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Kodiak Daily Mirror, James Brooks)
 
Na severozápadnom výbežku Islandu sa nachádza prírodná rezervácia Hornstrandir. Toto turisticky vyhľadávané miesto je jedným z mála lokalít na svete, ktoré ešte nepokryl telefónny či internetový signál

Ilustračné foto

Ako píše agentúra AP, cesta loďou na toto odľahlé a izolované miesto trvá asi polhodinu. Žiadna iná cesta tam už nevedie. Pre niektorých dobrodruhov je Hornstrandir vzácny, keďže nie je digitálne pokrytý, pre niektorých je to neuveriteľné, že takéto miesto ešte existuje.
No uvažuje sa dotiahnuť internet aj sem. Názory na to sú rôzne. Väčšina turistov, zálesáckych dobrodruhov a obyvatelia žijúci tu počas leta sa obávajú, že e-mail, správy a sociálne médiá zničia doterajší spôsob života jedinečne spätý s prírodou. Správca rezervácie Vesteinn Runarsson z environmentálnej islandskej agentúry badá “rastúce ocenenie nepripojenia na internet” a aj v budúcnosti by chcel s mnohými ďalšími “udržať Hornstrandir v špeciálnom spôsobe”.
Táto oblasť dlho vzdorovala komerčným iniciatívam. Ich úspech by priniesol výhody aj nevýhody internetovej komunikácie, čo platí aj pre riedko osídlené komunity a ďalekosiahle oblasti Kanady, Ruska, Aljašky a inde v obrovskej arktickej oblasti, kde širokopásmové služby sú vo všeobecnosti neúmerne drahé.
Ale Island je však celkovo krajinou, ktorá je napriek svojim odľahlým plochám na prvom mieste v indexe U.N., ktorý porovnáva krajiny s využitím informačných technológií, keď približne 98% Islanďanov používa internet. Z toho 93% dospelých majú účty na Facebooku a dve tretiny používajú Snapchat, podľa prieskumu MMR.
Ale na Hornstrandir s rozlohou 570 km², čo je len 0,6% z celého Islandu, nedajú dopustiť. Poukazuje sa síce na to, že by mobilné veže v blízkosti Hornstrandiru pre bezpečnosť námorníkov a cestujúcich pomohli, na čo apelovala zástupkyňa severozápadného Islandu Halla Signy Kristjansdottirová, ale od ministra dopravy Sigurdura Ingiho Johannssona dostala odpoveď, že chaty pozdĺž turistických chodníkov sú vybavené rádiotelefónmi pre núdzové situácie. Obhajoval teda absenciu digitálnej spojenia v Hornstrandire ako faktor “zlepšovania zážitku návštevníkov”.
Turisti, ktorých tu v lete príde okolo troch tisíc, pre agentúru AP jednomyseľne uprednostnili rezerváciu bez digitálneho pripojenia. Nechcú, aby tu civilizácia zapustila svoje korene.
Česká televízia dodáva Runarssonove slová: “Podľa mňa v budúcnosti budú oblasti bez digitálneho pokrytia v Európe aj vo svete viac populárne, pretože ľudia chcú byť od svojich prístrojov odpojení.”
 
Príspevok Raj na zemi: Na Islande je jedno miesto bez pripojenia na telefón a internet zobrazený najskôr Hlavné správy.