Bratislava 14. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Česká novinárka Tereza Spencerová sa aj v svojom dnešnom komentári venovala situácii v Sýrii. Turecká ofenzíva proti kurdským ozbrojeným oddielom na severovýchode Sýrie pokračuje. Turecká armáda hlási ovládnutie 42 dedín, celých oblastí miest Tál Abjád a Rás al-Ajn, získali i mesto Sulúk a prevzali kontrolu nad strategickou diaľnicou M4, ktorá spája Damask s Aleppo a následne nad tureckou hranicou. K situácii v Sýrii sa vyjadril aj Rafael Rafaj

Ilustračné foto

Ofenzíva, ktorej hlavným cieľom je podľa Turecka vytvoriť 30 kilometrov hlboké bezpečnostné pásmo, teda z hľadiska Ankary postupuje celkom úspešne.

Novinárka v komentári píše, že Erdogan znenazdajky hovorí o pravidelných konzultáciách s Ruskom a telefonátoch rovno s Vladimirom Putinom, pri ktorých vraj operatívne rieši prípadné nezhody.

Putin zase hovorí  o pozitívnom vplyve Saudskej Arábie, bez ktorého by sa konflikt v Sýrii nikdy nemohlo vyriešiť.  “Pritom Saudovia v Sýrii po dobu vojny nielenže financovali Daeš a ďalších teroristov, ale aktuálne sa práve snažia svojimi petrodolármi presadiť medzi arabským obyvateľstvom “kurdského” severovýchodu.”

Medzitým sa ale veci dali do pohybu. Damask, ktorý až doteraz odmietal proti “kurdským separatistickým zradcom” konať, sa na ruskej leteckej základni Hmejmím s Kurdmi podľa novinárky dohodol a sýrska armáda vyrazila proti armáde. Spencerová pripomína, že podrobnosti dohody zatiaľ nie sú známe, lenže Sýria až doteraz podmieňovala akúkoľvek pomoc Kurdom tým, že zloží zbrane, vpustí do” svojich ” oblastí sýrsku armádu a zriekne sa akýchkoľvek separatistických tendencií.

Pred tureckou ofenzívou z Manbidž a Ajn Ísá odišli už americké a francúzske špeciálnej jednotky, a tak Kurdi teraz obe mestá odovzdajú Sýrii, ktorá ich má vraj uchrániť pred tureckými útokmi.

“Čiže, Rusko sa ocitá na začiatku čohosi, pre čo sa v západných médiách v posledných dňoch vžil pojem “dohoda storočia”, ktorá by koordinovala postoje Turecka, Sýrie i Kurdov. Pre západný mediálny mainstream, ktorý si v posledných rokoch zvykol na zjednodušenie sveta na prostý príbeh o “boji dobra proti zlu”, je to tu zrazu samé zlo, zlo, zlo. A Západ z príbehu vypadáva, čo s tým?” pýta sa na záver Spencerová.

Rafaj: Sledujete tie trápne farizejské „výzvy“ najvyleštenejších demokratov sveta voči Turecku? 

K situácii v Sýrii sa vyjadril na sociálnej sieti aj predseda Inštitútu národnej politiky a bývalý poslanec Rafael Rafaj. Zo vzniknutej situácie viní aj “domokratov”-  demokrati, ktorí sa hrajú na demokratov iba doma, vo svojom štáte alebo v nejakom zväzku.

“Sledujete tie trápne farizejské „výzvy“ najvyleštenejších demokratov sveta voči Turecku? To si s nimi zjavne nič nerobí, ani nebude. Tak ako v minulosti. Západné „demokracie“ zradili Česko-Slovensko v Mníchovskej zrade, potom Slovensko pri Viedenskej arbitráži… Nič nerobia, len formálne apelujú, aby si nepoštvali vlastnú verejnosť a nechajú diktátorov, nech si robia svoj poriadok,” uvádza Rafaj v príspevku a pokračuje:

“Som zvedavý za čo Amíci vymenili hanebné stiahnutie chvosta a nechali Kurdov na nemilosť tureckej armády – jedného z najsilnejších článkov skvelého „obranného“ paktu NATO, ktorý garantuje mier pomaly na celom svete.”

Rafaj v príspevku poukazuje na podobné incidenty, ktoré sa odohrali medzi Tureckom a Gréckom a medzi Tureckom a Cyprom.

Erdoganove vyhrážky o vypustení migrantov, by nebral až tak vážne, pretože by Európe na ochranu stačilo, aby Grécko zatvorilo pevne morskú hranicu, aby Bulharsko nepriedušne strážilo hranicu s Tureckom na súši a aby EÚ dala stopku na chartrové lety a stopla dovolenky v Turecku.

“Turecká politika sa snaží pôsobiť civilizovane, európsky, ale stále neprekročili svoj tieň minulosti. Ale aspoň sme sa presvedčili ako dôležité sú ľudské práva a ochrana bezbranných Kurdov najvyleštenejšími demokraciami sveta, počnúc USA a končiac Európskou úniou. To ešte Greta dvíha ten svoj prstík dôraznejšie ako oni. Lepšie nepovedať nič ako sa strápňovať. Najlepšie slová boli vždy len činy a tie svetovým samozvaným ľudskoprávnym ‘domokratom’ chýbajú,” myslí si Rafaj a dodáva, že “domokrati” len vyjú a Erdoganova vojenská karavána ide veselo ďalej.

“A Kurdi? Asi posledný národ, ktorý nemá vlastný štát. A jeho práva? Nehodia sa ani Amerike, ani Turecku, ktoré je silným hráčom a ešte viac bude. Ako sa nielen v biznise hovorí Too big to fail,” uzatvára.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj