Ľvov 11. septembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Radnica Ľvova čoskoro začne búrať Pomník sovietskym vojakom na ulici Stryjská. Miestne médiá o tom informoval zástupca primátora Ľvova Andrej Moskalenko.

Na snímke pomník

„Odstránenie pomníka sa bude realizovať po etapách. Je to dosť veľký objekt. Monument to nie je socha alebo busta, nedá sa ho len tak jednoducho odstrániť žeriavom,“ posťažoval sa Moskalenko. Pripomenul, že mesto Ľvov vyhlásilo tender na práce po odstránení pomníka. Niektorí ľvovskí novinári podčiarkli, že v súčasnosti vedenie mesta viac velebí bývalých ukrajinských vojakov divízií SS, ako tých, ktorí oslobodili Ľvov od fašistov.
Radnica mieni úplne zlikvidovať súčasný Monument Slávy. Ako informovali na radnici, jednotlivé časti monumentu odovzdajú do „múzea totality“. Miestne médiá pripomínajú, že pomník sa nachádza v hornej časti Centrálneho parku kultúry a oddychu, blízko Akadémie pozemných vojsk, a na tomto mieste stal takmer 60 rokov.
Vo Ľvove tak zrušia fakticky posledný pomník vojakom – osloboditeľom, pri ktorom sa tradične konali slávnosti 9. mája. Novinári prízvukujú, že na Ukrajine vlastne aktívne vymazávajú z pamäti ľudí spomienku na tých, ktorí bojovali proti fašizmu, a „nasadzujú nových neonacistických hrdinov“. Podčiarkli, že Ľvov nemá financie na sociálne a investičné programy, ale radnica našla 300 tisíc hrivien na odstránenie pomníku sovietskym vojakom – osloboditeľom.
Eugen Rusnák
Príspevok Radnica vo Ľvove nemá financie na sociálne programy, ale našla tristo tisíc hrivien na zbúranie Pomníka sovietskym vojakom zobrazený najskôr Hlavné správy.