Svet 1. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Aleksey Furman)

Vývojári kryptomeny zcash využili jadrový odpad z Černobyľu, aby zaistili bezpečnosť digitálnej meny, informuje web televízie RT.
Na snímke jadrová elektráreň v Černobyle

Ako uvádza RT, vrámci ceremónie Powers of Tau, ktorá má vytvoriť a rozšíriť kryptografický “toxický odpad”, Ryan Pierce a Andrew Miller využili rádioaktívny grafit z černobyľskej jadrovej elektrárne, aby vytvorili nízke žiarenie gama a beta, ktoré potom bolo konvertované do náhodných číslic, ktoré vygenerovali verejné parametre pre kryptomenu zcash.
„V Powers of Tau ide iba o výrobu a bezpečné ukladanie kryptografického “toxického odpadu”. Takže čo môže byť lepším spôsobom pre vytváranie entropie než skutočný rádioaktívny toxický odpad?” napísal Miller do elektronického mailing listu zcash.
Aby digitálny „odpad” neskončil v nesprávnych rukách, Pierce a Miller uskutočnili tento zvláštny postup v malom súkromnom lietadle na oblohe nad Illinoisom a Wisconsinom vo výške asi jedného kilometra.
Tento neobvyklý letecký obrad mal zaistiť, aby heslo, ktoré bolo použité pre vytvorenie zcash, nebolo kompromitované tretími osobami, čo je zásadnou podmienkou pre zaistenie dôvery ku kryptomene.
Zcach je dnes 26. najdrahšou kryptomenou s tržnou kapitalizáciou cez 1,3 miliardy dolárov, uvádza portál CoinMarketCap.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.