Washington 8. decembra 2019 (HSP/Rádio Sloboda/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Washington uvaľuje na Rusko sankcie ako na bežiacom pase. V Moskve už asi ani nestíhajú registrovať, prečo si zasa vyslúžili takú „pozornosť“ zo strany Spojených štátov a aký bol dôvod uvalenia nových sankcií. O tri dni v americkom Kongrese budú debatovať o novom sankčnom balíku

Ilustračné foto

Ako uviedla informačná agentúra Reuters, senátna komisia pre medzinárodné vzťahy Kongresu USA 11. decembra bude hlasovať o návrhu zákona, v súlade s ktorým na Rusko uvalia ďalšie sankcie. To, že ich určite uvalia, nepochybujú ani v Moskve, ani vo Washingtone… Dôvodom, podľa amerických kongresmanov, je „miešanie sa Moskvy do amerických volieb a agresia proti Ukrajine“. A to aj potom, keď dokonca vyšetrovanie v samotných USA potvrdilo, že sa Rusko nemiešalo do amerických prezidentských volieb. Koho by to zaujímalo? Sankcie musia byť uvalené a basta.

O novom návrhu zákona pod názvom „Akt o ochrane americkej bezpečnosti pred ruskou agresiou“ (DASKA) budú hlasovať 11. decembra počas zasadnutie senátnej komisie pre medzinárodné vzťahy Kongresu USA. „Tento návrh do Senátu ešte vo februári predložilo niekoľko senátorov, vrátane Republikána Lindseya Olina Grahama a Demokrata Boba  Menendeza. Hlavnou súčasťou tohto návrhu zákona sú protiruské sankcie,“ uviedlo Rádio Sloboda.

Podľa tohto návrhu by sankcie mali byť uvalené na ruské banky, ktoré „sú zapletené do miešania sa do volieb v USA a v iných štátoch“. Tiež majú byť uvalené sankcie na nové štátne pôžičky Ruska a na spoločnosti, ktoré pracujú v oblasti kybernetických operácií. Ako uvádza Rádio Sloboda, „objektmi sankcií sa môžu stať občania Ruska a organizácie, ktoré sa zaoberajú nezákonnou činnosťou podľa priameho alebo nepriameho nariadenia Vladimíra Putina“.

Rádio Sloboda predpokladá, že najťažšími a najtvrdšími pre Rusko môžu byť sankcie voči ropnému a plynovému rezortu. „Ich objektmi sa môžu stať zahraniční dodávatelia zariadení, technológií, služieb a kreditori ruského energetického sektoru. Návrh zákonu je tiež smerovaný proti ruským podnikom, spojeným s exportom skvapalneného prírodného plynu za hranicami Ruska,“ informuje Rádio Sloboda.

Podotýka, že sankcie budú uvalené aj na ruských občanov, ktorí „sú zapletení do zajatia ukrajinských námorníkov v Kerčskom prielive v novembri minulého roka a proti ruským vojakom, ktorí narúšali slobodné moreplavectvo v tomto regióne. Komentovať dôvody, príčiny a ciele týchto sankcií je určite zbytočné. Všetko je nad slnko jasné…

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj