Doneck 1. februára 2017 (HSP/warfiles/Foto:TASR/AP)

Ruský portál warfiles  sa venoval informáciam, ktoré uviedol Christopher Miller, korešpondent “Radio Free Europe”. Ten sa momentálne nachádza v Novoluhansku v Doneckej oblasti a dospel k názoru, že ukrajinské velenie sa v otázke Donecka a Luhanska začína náhliť a pokúša sa získať iniciatívu na svoju stranu za každú cenu

Podľa Christophera Millera ukrajinskí vojaci, ktorí majú za sebou výcvik pod vedením inštruktorov z NATO, si znova začali dôverovať a značne sa osmelili.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Pokiaľ v minulosti ešte Ukrajinci ako tak spolupracovali s misiou OBSE, dnes už je to minulosť a idú tvrdo za svojím cieľom,” uviedol Alexander Hugo, vysokopostavený člen OBSE na Ukrajine.

V minulosti Ukrajina už utrpela dve ťažké porážky – pri Ilovajsku v roku 2014 a v Debaľceve v roku 2015. Tragicky sa skončil aj pokus Ukrajincov o nový prielom pri Debaľceve v roku 2016. V týchto prípadoch zastavili víťaznú ofenzívu ozbrojených jednotiek Donecka a Luhanska až politické zásahy USA a EÚ, Porošenko doslovne žobronil, aby sa politickým tlakom zastavil postup doneckých a luhanských jednotiek (Obama si neželal rýchly krach Ukrajiny, ktorú využíval v tlaku na Rusko). Separatisti museli dvakrát svoju ofenzívu zastaviť a ukrajinské jednotky sa mohli stiahnuť a lízať si rany.

Dnes začínajú ukrajinskí lídri opätovne mútiť vodu. Podľa Stepana Poltoraka, ministra obrany Ukrajiny, má momentálne Ukrajina jednu z najlepších a najbojaschopnejších armád v Európe, ktorá bráni Európu pred útokom Ruska

Stepan Poltorak, minister obrany Ukrajiny Stepan Poltorak, minister obrany Ukrajiny

Ukrajinci v bojoch ukazujú, že vedia používať aj bojové ľsti. Napríklad Vlasenko, veliteľ 46. motostreleckého bataliónu, sa chválil, že obsadil Novolugansk bez jediného výstrelu dňa 23.1.2017. Mestečko leží v šedej zóne, do ktorej na základe Minských dohovorov separatisti nevstupujú. Vlasenko, majster bojovej ľsti, ukryl svojích vojakov v nákladných autách, ktoré vozili z miestnej farmy do mäsokombinátu na bitúnok prasce. Útok ukrajinských vojakov prekvapil prasce a kŕmičov na farme natoľko, že sa nezmohli na obranu a kapitulovali. Ukrajinskí vojaci už Novoluhansk (v ktorom sa nenachádzali na základe Minských dohôd žiadne jednotky separatistov, pretože separatisti dodržujú Minské dohody) opevnili a priblížili sa na dotyk k pozíciam jednotiek Donecka a Luhanska.

Misia OBSE narušenie Minských dohovorov zo strany ukrajinskej armády zaregistrovala. Keďže sa po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách začali meniť pravidlá hry, už sa nedá len tak jednoducho zmietnuť porušenie Minských dohôd zo strany Ukrajiny pod stôl. Kriticky sa na adresu Porošenka začína vyjadrovať čoraz viac európskych lídrov.

Ukrajinci hrajú vabank. Bidenova návšteva Ukrajiny, čas a možnosti, ktoré sa neoconom krátia, nútia niektorých exponentov na americkej politickej scéne za každú cenu narušiť normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a USA. Využívajú k tomu aj Porošenka, ktorému je zrejmé, že sa hrá o jeho minimálne politickú existenciu.

Na snímke ukrajinský prezident Petro PorošenkoNa snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Porošenkova pozícia na Ukrajine je katastrofálna, jeho hlavní súperi Turčinov a Avakov sa môžu oprieť o ozbrojenú moc nacistických dobrovoľníckych bataliónov, ukrajinská regulérna armáda však za Porošenka veľmi bojovať nebude. Ukrajinskí vojaci sú presvedčení, že bojujú za Ukrajinu proti ruskej hrozbe, Porošenka však chrániť nebudú, rovnako ako ho nebudú chrániť ani príslušníci jeho osobnej stráže.