Praha 22. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Český poslanec Radim Fiala na svojom facebookovom účte poskytol podrobnú informáciu ohľadom stretov francúzskych migrantov s políciou. Uvádza, že nepokoje na predmestí Paríža Argenteuil trvajú niekoľko nocí za sebou. Ich dôvodom je smrť osemnásťročného mladíka menom Sabri Chouba, ktorý narazil do policajného auta počas jazdy na motocykli

Na snímke Radim Fiala

Podpredseda politického hnutia SPD Radim Fiala na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook uviedol ďalší prípad pouličných nepokojov v západnej Európe. Tentoraz sa ohniskom napätia stalo parížske predmestie Argenteuil ležiace 12 kilometrov od centra hlavného mesta Francúzska. Strety miestneho obyvateľstva s políciou sa začali šíriť po dopravnej nehode, ku ktorej došlo v uplynulú sobotu a v dôsledku ktorej zomrel osemnásťročný mladík menom Sabri Chouba. Podľa oficiálnej informácie mladík počas jazdy na motocykli narazil do policajného auta. Rad obyvateľov pritom viní zo smrti mladíka práve francúzskych policajtov, ktorí podľa nich úmyselne otvorili dvere auta s tým, aby zastavili Choubiho, ktorý išiel vysokou rýchlosťou, a to bez prilby. Avšak z predbežných výsledkov vyšetrení vyplýva, že bezprostrednou príčinou nehody sa stalo narušenie pravidiel zo strany motorkára.

Na parížskom predmestí Argenteuil tretiu noc v rade vyčíňajú ,mladíci’, čo znamená v skutočnosti imigranti. V uliciach zapaľovali autá a odpadkové koše. Niektorí z mladíkov odpaľovali na policajtov pyrotechniku. Také multikultúrne ,obohatenie’ u nás nechceme, píše v úvode svojho príspevku Radim Fiala.

Podľa názoru českého politika sa súčasné incidenty spojené s narušením verejného poriadku a ohrozujúce bezpečnosť občanov musia stať podnetom k sprísneniu migračnej politiky a návratu trvalej kontroly nad štátnymi hranicami. Tvrdí, že to je jeden z hlavných spôsobov, ako sa Česká republika môže vyhnúť negatívnym tendenciám, ktoré už možno vidieť v prípade niektorých štátov západnej Európy. Ide predovšetkým o nelegálnu migráciu a teroristické riziká.

Mnohí používatelia vyjadrili svoj súhlas s tým, že je na mieste vziať migračnú politiku pod prísnu kontrolu. Podľa nich sú udalosti vo Francúzsku dôsledkom zlyhania doterajšej politiky.

Majú v Paríži zaujímavé multikultúrne obohatenie! Je mi ľúto obyčajných ľudí, ktorí trpia za vlastizradu vlastných politikov a iných pomätencov!“ napísal používateľ menom Luděk Trojtler.

Ďalšia užívateľka sa tiež vyjadrila k nepokojom na parížskom predmestí.

Videla som videá, vyzerá to strašne. Ale keď to tak chcú, tak nech to tak majú,“ napísala Vlasta Horáková.

Dlhotrvajúce napätie na parížskom predmestí

Médiá včera informovali o tom, že strety miestneho obyvateľstva s políciou pokračovali štvrtú noc za sebou. V ranných hodinách francúzske policajné jednotky vykonali operácie, počas ktorej uskutočnili prehliadky obyvateľov problémových sídlisk. Už počas prvých dní polícia musela čeliť skupinám výtržníkov, ktorí odpaľovali pyrotechniku a podpaľovali autá.

[embedded content]

[embedded content]

V komentároch pod videom zachytávajúcim pouličné nepokoje na parížskom predmestí Argenteuil mnohí užívatelia sociálnej siete vyjadrili presvedčenie, že značnú časť protestujúcich tvoria migranti.

To sú migranti. Francúzi by mali robiť to isté a vo väčšom množstve s tým, aby zvrhli svoju vládu,“ oznámila svoj radikálny názor užívateľka menom Katalin Catchpolene Fister.

Používateľ s prezývkou Bilan Gumus podrobil kritike tých, ktorí vinia migrantov zo súčasných nepokojov. Podľa neho Francúzsko môže za genocídu v Maroku a Alžírsku, a práve preto si ľudia zaslúžili presťahovať sa do Európy a zostať tu. Hlavným problémom podľa neho je to, že mnohí nemajú finančné prostriedky na to, aby získali vzdelanie. Ďalej tvrdí, že provokujúcim faktorom sa stala smrť mladíka, za čo podľa neho môže polícia.

Zdroj