Bratislava 4. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica, Martin Baumann)
 
Bývalá predsedníčka vlády a vysokoškolská pedagogička Iveta Radičová komentuje posledný vývoj v kampani pred prezidentskými voľbami s extrémne vysokými preferenciami prieskumných agentúr v prospech Zuzany Čaputovej s tým, že už je menej pravdepodobné, že sa hlavou štátu stane muž. Čaputová má vraj väčšie šance ako bývalá premiérka pred desiatimi rokmi.

Na snímke Iveta Radičová a Zuzana Čaputová

Radičová v príspevku na sociálnej sieti vysvetlila, že jej prehra spred desiatich rokov s Ivanom Gašparovičom sa nedá s dneškom vôbec porovnávať.
“Má šance byť zvolený v prezidentských voľbách muž? Odpovedám v týchto dňoch na častú otázku, či má žena šance, s argumentom porovnávania s voľbami v roku 2009. Bez úvah, ako a či sa Slovensko v roku 2019 zmenilo, porovnávať možno len vtedy, keď sú porovnateľné podmienky volebného rozhodnutia. A tie sú absolútne neporovnateľné.”
Dodáva, že pred desiatimi rokmi mal Smer-SD silu 47 % a spolu s HZDS a SNS mala vládna koalícia väčšinovú podporu vyše 68 %. “Súperili dvaja aktéri vrcholovej politiky s niekoľkoročným životopisom aktívneho politika, úradujúci prezident Ivan Gašparovič so silnou apriórnou podporou Smeru a SNS verzus bývalá ministerka a poslankyňa za SDKÚ-DS, pre voličov KDH kandidoval František Mikloško.”
“Apriori slabšia pozícia kandidátky z opozície bola pod paľbou z dvoch strán – predstaviteľov silnej vládnej koalície z jednej a raketovej paľby aktivistov konzervatívneho prostredia spolu s otvoreným útokom niektorých kňazov a predstaviteľov cirkvi z druhej strany.”
Iveta Radičová vysvetľuje, že dnes má Smer-SD po politických otrasoch asi 20 %, prehral prezidentské voľby v roku 2014, Most-Híd má vlastného kandidáta a SNS mlčí. Konzervatívne prostredie sa politicky aj personálne štiepi, tak ako sa štiepi aj v podpore kandidátov.

“Politická scéna, situácia, zázemie aj spektrum kandidátov sú s rokom 2009 jednoducho neporovnateľné. Kandidátka Zuzana Čaputová s autentickým príbehom presadzovania spravodlivosti, ochrany slabších, ľudskej dôstojnosti, osobných slobôd a ľudských práv s veľkou mierou empatie má dnes reálne šance byť prezidentkou Slovenskej republiky. S pridanou hodnotou, že sa dokáže pozerať na svet očami ženy. Byť ženou nie je mentálne postihnutie, aj keď sa k nám ženám ešte stále niektorí muži tak správajú,” dodáva Radičová.

 

 
Radičová podporila Zuzanu Čaputovú už skôr, v čase keď sa jej preferencie pohybovali okolo úrovne 10 %.
Pred niekoľkými týáždňami tak reagovala na komentáre v médiách, že kandidátka Progresívneho Slovenska nemá veľké šance proti kandidátom ako Maroš Šefčovič, ktorého podporuje vládna strana, pričom médiá a tiež predstavitelia SaS argumentovali súbojom spred 10 rokov medzi Radičovou a Ivanom Gašparovičom.
Iveta Radičová komentovala argument SaS na odstúpenie Čaputovej v prospech Mistríka s tým, že podľa nej má Čaputová stále šancu.
“Podľa SaS Maroša Šefčoviča nedokáže poraziť Zuzana Čaputová, pretože vychádza zo skúsenosti, že pred 10 rokmi Iveta Radičová nedokázala poraziť v druhom kole volieb Ivana Gašparoviča. Lebo žena a na Slovensku? A vraj liberáli.”
Slovensko je podľa expremiérky iné ako pred desiatimi rokmi. “Kandidáti sú iní, Gašparovič kandidoval ako úradujúci prezident s podporou vládnych strán, sila Smeru je iná, politická scéna je iná, a samozrejme kandidátka – žena je iná.”
“Zato, že to mne nevyšlo vôbec neznamená, že iná žena nemôže byť úspešná,” vyhlásila Iveta Radičová.
Radičová, ako vtedajšia tzv. spoločná demokratická kandidátka (SDKÚ, KDH, SMK, OKS, SaS) v roku 2009 neuspela v druhom kole volieb proti Ivanovi Gašparovičovi (Smer-SD, SNS, HZD, ND), keď získala 44,47 percenta hlasov. Prezidentovi Gašparovičovi dalo hlas 55,53 percenta voličov.
V prvom kole získala Radčiová 38,05 percenta hlasov, zatiaľ čo víťaz Gašparovič 46,71 percent hlasov. Na treťom mieste skončil František Mikloško, ktorý kandiduje aj v roku 2019. Mikloško pred 10 rokmi získal v prvom kole 5,42 percentnú podporu.
 

 
 
Príspevok Radičová: Moja prehra s Gašparovičom sa s dneškom nedá porovnať. My nie sme mentálne postihnuté, Zuzana Čaputová má veľké šance, veď rozštiepení sú aj konzervatívci zobrazený najskôr Hlavné správy.