Bratislava 27. mája 2019 (HSP/Foto: Jakub Julény)

Novozvolený europoslanec Miroslav Radačovský, bývalý sudca známy z rozhodovania v pozemkovej kauze prezidenta Andreja Kisku, sa dnes vyhranil voči vyjadreniam liberálnym víťazom volieb, ktorí avizovali, že si so zvolenými predstaviteľmi za ĽSNS v europarlamente nepodajú ani ruku

Na snímke Miroslav Radačovský

Miroslav Radačovský sa stal spolu s poslancom Milanom Uhríkom víťazom eurovolieb za stranu ĽSNS. Obaja kandidáti sa na svoje víťazné miesta prekrúžkovali z nižšie položených čísel – konkrétne Milan Uhrík ako skokan volieb zo 14. miesta s počtom hlasov 42 779 a Miroslav Radačovský z 3. miesta s počtom hlasov 42 276 voličov.

Celkové tretie miesto v umiestnení strany ĽSNS nepotešilo ako víťazov volieb z novovzniknutej koalície PS-SPOLU tak ani konzervatívnejšie strany, ako napríklad KDH. V tejto súvislosti padli vyjadrenia nových europoslancov, ktorí s istotou tvrdia, že v europarlamente si s poslancami za ĽSNS ruku nepodajú, ani s nimi nepôjde nik na obed. Neochotu spolupracovať už potvrdila staronová liberálna europoslankyňa za SMER Monika Beňová, ale aj mladý progresívec Martin Šimečka.

Radačovský otvorene hovorí o urážke voličov:

“Vážení kolegovia europoslanci, Slovensko rozhodlo vyslať 13 poslancov do EP, aby obhajovali záujmy Slovákov podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ešte sme ani nezasadli do poslaneckých lavíc a už poniektorí z nás, zástupcov Slovenska, sa navzájom urážajú, dehonestujú, ba dokonca používajú výrazy “nepodáme Vám ruku”, “nikto Vám ruku nepodá”, “ste tu zbytočne zvolení”, nikto s Vami ani rozprávať nebude”, “nepôjdeme s Vami na obed”.

Nie je to dobré, nie je to v záujme Slovenska a, nehnevajte sa, urážate a dehonestujete tých, ktorí aj mne dali svoj hlas. Môžeme mať rôzne názory na dielčie problémy, ale vždy musíme mať spoločný záujem na tom, aby naša vlasť Slovensko, bola suverénnym národným štátom v rámci EÚ. Pamätám si ešte z obdobia Československa na derby športové zápasy medzi Prešovom a Košicami, medzi Prahou a Bratislavou, keď emócie rástli až do nenávisti. Pamätám si však aj na medzinárodné športové zápasy, keď hral národný tím Československa a všetci sme mu fandili, bez ohľadu na to, z ktorého mesta fanúšikovia pochádzali. V zahraničí totiž nemôžeme vyzerať ako rozhádaná nenávistná skupina ľudí a to z jednoduchého dôvodu – nie je to v záujme Slovenska.

Ja osobne urobím všetko pre to, aby sme na ten obed išli spoločne, ja urobím všetko pre to, aby sme si podávali ruky a to s každým europoslancom a spoločne riešili problémy vo vzájomnej úcte tak, aby to nebolo na škodu nielen Slovensku, ale žiadneho národnému štátu. A určite tento sľub splním, pretože je to v záujme tých, čo ma volili, ale aj tých, čo volili Vás. Mojich voličov však, prosím Vás, neurážajte. Zároveň ďakujem všetkým tým, ktorí mi veria a umožnili mi slúžiť Slovensku, v záujme Slovenska a Slovákov”, uzavrel Radačovský.

Zdroj