Bratislava 19. apríla 2018 (HSP/Foto:RTVS)
 
Mnohí diváci spravodajstva verejnoprávnej RTVS namietajú nevyváženosť a slabú objektivitu v príspevkoch zahraničného spravodajstva. Rada pre vysielanie a retransmisiu tento týždeň stanovila trest pre RTVS za neobjektívnu reportáž Zuzany Kovačič Hanzelovej o českých parlamentných voľbách v roku 2017. Hanzelová svojou neprofesionalitou porušila jedno zo základných pravidiel – nedala priestor druhej strane a RTVS sa teraz musí za ňu ospravedlňovať.

Na snímke redaktorka RTVS Zuzana Kovačič Hanzelová

V októbri minulého roka RTVS odvysielala reportáž o prebiehajúcich voľbách v Česku so živým vstupom redaktorky Hanzelovej, ktorá okrem iného hodnotila aj to, ako o voľbách informujú hlavné české médiá. Spomenula Lidové noviny a Mladú frontu DNES. Obe periodiká vlastní vydavateľstvo Mafra. Podľa slovenskej redaktorky, neskoršiemu víťazovi volieb Andrejovi Babišovi z hnutia ANO vo voľbách pomáhalo to, že vlastní viacero médií, ktoré údajne neinformujú o vybraných kauzách. Zástupcovia médií či ich vydavateľ v reportáži nedostal priestor, čo Rada pre vysielanie a retransmisiu označila ako neobjektívne.
Vladimír Mužík, riaditeľ vydavateľstva Mafra Slovakia, hovorí o tom, že RTVS, podľa neho pochybila, pretože v reportáži neoslovila druhú stranu, čím sa dopustila pochybenia základného novinárskeho pravidla.
Rada na základne sťažnosti vydavateľstva rozhodla, že verejnoprávny vysielateľ je v dôsledku uvedenia neobjektívnej reportáže povinný trikrát odvysielať oznam o porušení zákona pred začiatkom hlavnej spravodajskej relácie Správy RTVS o 19.00.
„RTVS ešte nedostala písomné stanovisko Rady pre vysielanie a retransmisiu,” uviedla pre Hospodárske noviny hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. K danej téme sa verejnoprávna inštitúcia vyjadrí a zváži ďalšie kroky až po doručení rozhodnutia rady.
Reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová sa nedávno prihlásila k otvorenému listu zamestnancov RTVS, ktorí kritizujú vedenie televízie (viac v článku). Táto mala skupinku vzbúrencov okolo Hanzelovej vyznáva extrémny liberalizmus a prozápadný fanatizmus, ktorý následne presadzuje do vysielania RTVS.
 
Príspevok Rada pre vysielanie a retransmisiu sankcionuje RTVS za neobjektivitu redaktorky Hanzelovej zobrazený najskôr Hlavné správy.