Moskva 15. marca 2019 (HSP/council.gov.ru/Foto: Screenshot Council.gov)
 
Rada federácie ruského parlamentu pri príležitosti 20. výročia bombardovania Juhoslávie prijala špeciálne vyhlásenie, v ktorom odsúdila agresiu NATO voči suverénnej balkánskej krajine. Na zasadnutí Rady federácie Ruska s komentármi o aktuálnosti daného vyhlásenia vystúpil zástupca predsedu komisie Rady federácie pre medzinárodné veci Andrej Klimov

Na snímke zástupca predsedu komisie Rady federácie pre medzinárodné veci Andrej Klimov

Vyhlásenie Rady federácie Štátnej dumy Ruska je zverejnené na portáli tejto inštitúcie. V dokumente sa uvádza, že vojenská operácia Severoatlantickej aliancie proti Juhoslávii, ktorú NATO začalo 24. marca r. 1999, sa stala „aktom otvorenej agresie proti suverénnemu štátu v Európe a táto agresia vytvorila priamu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť.“
Ďalej sa uvádza, že vojenské operácie NATO značne poškodili celý systém medzinárodnej bezpečnosti. „Skutočnosť, že vinníci, ktorí spáchali zločinecké akty, neboli doposiaľ potrestaní, spôsobilaa nové agresívne akty členských krajín NATO proti ďalším suverénnym štátom. Po raketových a bombových útokoch v r. 1999 NATO sa definitívne premenila na hlavnú hrozbu pre globálnu a regionálnu bezpečnosť vo svete,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Rada federácie Ruska vyzvala OSN, Európsky parlament a iné medzinárodné organizácie, aby odsúdili daný fakt agresie. Ruské médiá a analytici v tejto súvislosti vyjadrili ľútosť, že Rusko vtedy nedokázalo poskytnúť efektívnu pomoc Juhoslávii. Prízvukujú však, že pred 20 rokmi sa to nedalo: Jeľcinovo Rusko bolo takmer na kolenách, krajina sa zmietala v divokej politickej a hospodárskej kríze, bola mimoriadne oslabená a dezorganizovaná.
Vojenskí analytici prízvukujú, že keby sa Vladimír Putin postavil na čelo Ruska aspoň o niekoľko mesiacov skôr, Moskva by určite zabránila bombardovaniu Juhoslávie. Prízvukujú, že dané vyhlásenie Rady federácie Ruska by malo napomôcť tomu, aby aspoň niektoré krajiny a politici, ktoré považujú konanie NATO za správne, konečne pochopili, že Severoatlantická aliancia je v súčasnosti agresorom a hlavnou hrozbou pre svetový mier.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Rada federácie Ruska: “Zásah NATO proti Juhoslávii bol aktom otvorenej agresie proti suverénnemu štátu v Európe a táto agresia vytvorila priamu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť” zobrazený najskôr Hlavné správy.