Brusel/Štrasburg 29. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ruská federácia by mala revidovať a zmierniť svoje zákony o demonštráciách. Konštatuje to Rada Európy (RE) v dnes zverejnenej správe, v ktorej vyjadruje nespokojnosť s tým, že ruské úrady povoľujú čoraz menej verejných protestných akcií a čoraz viac zatýkajú ich účastníkov
Na snímke pohľad na komplex budov Rady Európy

“Ruská legislatíva týkajúca sa slobody zhromažďovania bola v posledných rokoch výrazne sprísnená a mala by prejsť dôkladnými zmenami,” povedal komisár RE pre ľudské práva Nils Muižnieks.
Správa Rady Európy pripomína, že ruské úrady zamietli mnohé žiadosti o organizáciu verejných podujatí. V priebehu posledného roka mnohí ľudia, ktorí sa zúčastnili na protestných zhromaždeniach, boli zadržaní aj bez toho, aby sa dopustili nejakých nelegálnych aktivít.
Po sprísnení ruského zákona o verejných zhromaždeniach v júli 2014 osobám zodpovedným za porušenie ustanovení o verejných podujatiach hrozia tresty od finančnej pokuty vo výške 15.000 eur až po päť rokov väzenia.
Muižnieks zároveň upozornil na skutočnosť, že miestne úrady majú podľa spomínaného zákona právomoc rozhodovať o mieste konania demonštrácií, pričom často vyberajú lokality na okraji miest, čo výrazne znižuje efektívnosť takýchto podujatí.
Potreba udržiavať verejný poriadok nesmie byť podľa Muižnieksa ruskými úradmi vnímaná spôsobom, ktorý porušuje právo občanov na pokojné demonštrácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.