Brusel/Štrasburg 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Andy Manis)

Rada Európy (RE) dnes pripomenula, že Európsky deň darcovstva a transplantácie orgánov sa tento rok oficiálne oslávi 9. septembra v Berne vo Švajčiarsku.
Sloganom pre tohoročný Európsky deň darcovstva a transplantácie orgánov, ktorý si z iniciatívy RE pripomíname od roku 1998, bude “Dajte nádej pacientom na čakacích zoznamoch”.
Ilustračné foto

Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland vyzval vlády členských krajín RE, aby urobili viac pre to, aby si európski občania uvedomili dôležitosť darcovstva orgánov a prispeli tak k zníženiu počtu úmrtí pacientov čakajúcich na transplantácie.
“Počas posledných desaťročí lekárska transplantačná veda a samotné transplantácie pokročili spôsobom, ktorý bol predtým nepredstaviteľný, čím sa predlžuje a zlepšuje kvalita života státisícov pacientov. Hoci počet darovaných orgánov neustále rastie, počet registrácií na čakacích zoznamoch rastie ešte rýchlejšie. Údaje ukazujú, že nedostatok orgánov je aj naďalej hlavnou prekážkou,” uviedol Jagland v správe pre médiá.
Podľa údajov Rady Európy zomrie v Európe každý deň 18 pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu nejakého orgánu. Každú hodinu pribudne na tieto čakacie zoznamy v priemere päť nových pacientov. V roku 2015 bolo na čakacích zoznamoch zaregistrovaných viac ako 143.000 pacientov, čo znamená nárast o päť percent v porovnaní s rokom 2014. V roku 2015 zomrelo počas čakania na transplantáciu celkovo 6702 pacientov, čo predstavuje nárast o sedem percent voči predošlému roku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.