Brusel 29. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Rada Európy vystúpila proti vykonávaniu medicínskych testov na migrantoch, ktoré by určili ich vek, tvrdiac, že táto „mládež“ by tým mohla byť vystrašená a rozrušená. Informoval Breitbart.
Ilustračné foto

Vo svojej správe o určovaní veku mladých migrantov sa výbor pre práva detí vyjadril, že pokiaľ nejestvuje dôkaz o tom, že migrant je už dospelou osobou a tvrdí, že má menej ako 18 rokov, mal by byť bez akýchkoľvek pochybností braný ako dieťa.
Správa zároveň odporúča, aby tento proces odhadovania veku nebol na ujmu detí, ale v ich najlepšom záujme, pretože by mohlo dôjsť k ich vystrašeniu a rozrušeniu. A používanie „invazívnych“ medicínskych metód, ako napríklad určovanie veku na základe dentálnych prehliadok, by malo byť len tým posledným riešením.
Správa naďalej odporúča, aby pri azylovom konaní, brali ohľad aj na „pohlavie, kultúru, osobné príbehy a rodinné pomery týchto detí“.
Európska rada si zrejme neuvedomuje riziko z uľahčovania prijímania migrantov, ktorí tvrdia, že sú neplnoletí.
Pred mesiacom vyšiel na povrch prípad migranta odsúdeného za znásilnenie a vraždu nemeckej študentky medicíny, ktorý o sebe tvrdil, že ešte nemá 18 rokov, pretože pre takýchto „detských“ migrantov je situácia vždy lepšia.
Štatistika vo Švédsku, vykonaná ešte z októbra minulého roka, ukázala šokujúce čísla, kedy 65% migrantov, ktorí o sebe tvrdili, že sú neplnoletí, boli v skutočnosti dospelými.
Branislav Zaujec