Berlín/Mníchov 14. mája 2019 (HSP/Welt/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)

Rada Európy kritizuje, že dotknuté osoby (neúspešní žiadatelia o azyl) sú v Nemecku často informované o svojich deportáciách len veľmi málo času vopred

Ilustračné foto: Afganci, ktorých deportovali z Nemecka, odchádzajú z letiska v Kábule

  •  Výbor proti mučeniu tiež vyzval Nemecko, aby sa vzdalo „nadmerného“ použitia sily.
  • Konkrétne ide o deportáciu 46 Afgancov 15. augusta 2018 v charterovom lietadle z Mníchova do Kábulu.

Výbor Rady Európy proti mučeniu (CPT) kritizoval, že dotknuté osoby sú často informované o ich vyhostení len veľmi krátky čas pred deportáciou.  Je nevyhnutné, aby boli títo ľudia včas informovaní o tom, že budú musieť opustiť Nemecko, uviedol CPT v správe zverejnenej vo štvrtok. Iba vtedy by títo ľudia mohli situácii psychicky čeliť. V dokumente sa uvádza, že nemecké úrady ich o ich bezprostrednom vyhostení informovali v deportačnej väzbe, buď neskoro alebo na poslednú chvíľu.

Ministerstvo spravodlivosti v Berlíne poukázalo na to, že Bavorsko zastáva názor, že ľuďom v deportačnej väzbe nemusí byť poskytnutý presný dátum. Keďže sú v deportačnej väzbe, sú už informovaní o ich pripravovanej deportácii. Slobodný štát (Bavorsko) tiež zdôrazňuje, že zadržiavaní sa niekedy snažia zabrániť ich deportácii prostredníctvom sebapoškodzovania alebo solidárnymi akciami.

Obvinenie z “nadmerného“ použitia sily

Rada Európy tiež vyzvala Nemecko, aby sa zdržalo „neprimeraného a nadmerného“ použitia sily pri deportácii migrantov. Metódy, ktoré vyvolali u dotknutých osôb pocit dusenia alebo im spôsobili silnú bolesť – ako napríklad stlačenie genitálií – musia byt zakázane, vyzval výbor Rady Európy proti mučeniu vo svojej správe vo štvrtok.

Grémium v nej opisuje podmienky, za ktorých bolo 46 Afgancov deportovaných z Mníchova do Kábulu charterovým lietadlom v noci z 15. augusta 2018. Na monitorovanie migrantov bolo na palube asi 100 policajtov. Letu sa zúčastnili aj traja členovia Výboru proti mučeniu.

Cele telo zviazané lepiacou páskou

Podľa ich správy boli Afganci dopravení do Mníchova z rôznych Spolkových krajín, mnohí z nich boli predtým vo väzniciach v deportačnej väzbe. Väčšina migrantov sa správala cestou na letisko a pri nástupe do lietadla pokojne, uviedla delegácia.

Dvaja muži sa však proti tomu tvrdo bránili. Boli spútaní na nohách a rukách putami, ako aj zviazaní lepiacou páskou, a násilne prepravení viacerými policajtmi do lietadla. V dôsledku toho jeden migrant naďalej kládol odpor v lietadle – okrem iného tým, že búchal hlavou o sedadlo.

Podľa správy držalo muža šesť policajtov. Jeden policajt pritlačil dotyčnému rameno na krk, čo obmedzilo jeho dýchanie. Ďalší policajt stláčal mužovi, ktorý bol cely zviazaný lepiacou páskou viackrát genitálie.

Nemecko má „okamžite prijať opatrenia“

Tato metóda „jasne smeruje k tomu, aby sa spôsobením silných bolesti, dosiahlo kooperatívne správanie“ kritizovali experti Rady Európy.  Takýto prístup je „neprimeraný a hrubý“. Nemecko musí „okamžite prijať opatrenia“, aby zastavilo používanie týchto techník.

Spolkové ministerstvo spravodlivosti vydalo v ten istý deň vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že Spolková polícia bola o tomto odporučení informovaná a „zaoberá“ sa nim.

Úlohou Výboru proti mučeniu je monitorovať dodržiavanie Európskeho dohovoru proti mučeniu. Na tento účel navštevujú členovia výboru – odborníci väzenskej služby, lekári a psychológovia – pravidelne zariadenia v 47 krajinách Rady Európy, kde sú ľudia zadržiavaní proti ich vôli.

Zdroj