Brusel 4. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Rada EÚ v pondelok predĺžila o ďalší rok sankcie voči bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a ďalším 11 osobám z jeho bezprostredného okolia. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v pondelok vydala Rada EÚ a ktoré citovala agentúra TASS. Platnosť sankcií sa predlžuje o rok, do 6. marca 2020

Na snímke ukrajinský exprezident Viktor Janukovič

Zdroje v Bruseli predtým oznámili, že zo zoznamu osôb, na ktoré sú uvalené sankcie EÚ, má byť vyradený Andrej Kľujev. Podľa agentúry Ukrinform ide o bývalého šéfa Janukovyčovej prezidentskej kancelárie. Hypotéza o Kľujevovom vyškrtnutí zo zoznamu sa potvrdí až po tom, ako bude 5. marca vydaný nový úradný vestník EÚ, čím rozhodnutie o predĺžení sankcií nadobudne platnosť.
EÚ uvalila svoje cielené sankcie na skupinu občanov Ukrajiny dňa 5. marca 2014. V prvom sankčnom zozname figurovali mená 18 občanom Ukrajiny, vrátane Janukovyča, jeho dvoch synov, bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova a ďalších jeho vláde blízkych ľudí.
Sankcie uvalili na rok a zahŕňali zákaz vstupu na územie EÚ a zmrazenie bankových aktív. Príčinou pre uvalenie sankcií EÚ je “zneužívanie verejných prostriedkov”.
EÚ v nasledujúcich rokoch urobila menšie zmeny v sankčnom zozname, pričom sa prehodnocoval aj počet osôb, ktorých sa sankcie týkajú.
 
Príspevok Rada EÚ predĺžila sankcie voči Janukovyčovi a jeho blízkym spolupracovníkom zobrazený najskôr Hlavné správy.