Bratislava 21. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Racionalizácia siete škôl sa napriek medializovaným informáciám, pravdepodobne, do konca tohto roka neuskutoční. Myslia si to analytici Implementačnej jednotky (IJ) pri Úrade vlády SR

Ilustračné foto

V Súhrnnej implementačnej správe za rok 2019 tiež uvádzajú, že očakávanú úsporu tri milióny eur sa vlani nepodarilo dosiahnuť. IJ odporúča ministerstvu školstva, aby do konca roka predložilo vláde úpravu legislatívy, ktorá podporí racionalizáciu siete škôl a vyčíslilo plánovanú úsporu.

Ministerstvo školstva, vedy a výskumu a športu SR začalo v roku 2018 pripravovať návrh nového zákona o správe v školstve, ktorého cieľom bola podpora racionalizácie siete. O rok na to bol novelizovaný zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Ako sa uvádza v správe IJ, napriek týmto aktivitám nebol do konca vlaňajška iniciovaný riadny legislatívny proces ani v jednom prípade. Rezort požiadal o odklad predloženia návrhu zákona o správe v školstve, ktorý mal byť podľa Plánu legislatívnych úloh vlády predložený na schválenie vlády SR do apríla 2019.

„Racionalizácia siete škôl sa napriek medializovaným informáciám, pravdepodobne, ani do 12/2020 nezrealizuje,“ zhodnotili analytici. Uviedli tiež, že ešte predošlé vedenie vyzvalo ministerstvo listom, aby vytvorilo pracovnú skupinu k príprave plánu implementácie opatrení podporujúcich racionalizáciu siete škôl. Urobili tak pred parlamentnými voľbami, doteraz k tomu nedošlo.

Podkladom pre návrh opatrení racionalizácie malo byť aj vyhodnotenie takzvaných racionalizačných opatrení udelených v rámci dohodovacích konaní z roku 2013. IJ do konca minulého roka nedostala ich kompletnú analýzu s jasnými závermi, ale len počty škôl, ktoré sa do procesu zapojili. „Podľa vyjadrenia rezortu bola efektivita opatrení nedostatočná a nenapĺňala podstatu racionalizačného procesu,“ uvádza sa v správe. Na základe informácií z ministerstva racionalizačné opatrenia prijaté v roku 2013 vykonalo 19 škôl z celkového počtu 129.

IJ v závere správy odporúča predložiť do konca roka vláde úpravu legislatívy, ktorá podporí racionalizáciu siete škôl. Tiež chce v súlade s návrhom opatrení vyčísliť plánovanú úsporu.

Zdroj