Moskva 30. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

Za “nie priateľský čin” označil v utorok ruský prezident Vladimir Putin zoznam amerického ministerstva financií obsahujúci mená ruských politikov a “oligarchov” napojených na Kremeľ, informovala agentúra AP.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin v reakcii vysielanej v televíznom prenose varoval, že zmienený zoznam môže ešte skomplikovať vzťahy USA-Rusko a “poškodiť medzinárodným vzťahom ako takým”.
Rusko chce podľa Putina rozvíjať so Spojenými štátmi vzťahy, a nie podnikať nejaké odvetné kroky. “Chceme nastoliť dlhotrvajúce a stabilné vzťahy,” povedal podľa agentúry Reuters v utorok šéf Kremľa.
Na adresu tohto zoznamu sa ešte pred Putinom kriticky vyjadril hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že celá skupina z tohto zoznamu je tu opísaná ako “nepriatelia” Spojených štátov.
Dokument – neoficiálne známy ako “Putinov zoznam” – obsahuje mená 114 významných predstaviteľov ruskej vlády, 42 Putinových poradcov a ministrov – vrátane premiéra Dmitrija Medvedeva – a popredných predstaviteľov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a vojenskej rozviedky GRU. Nachádzajú sa v ňom aj generálni riaditelia významných štátnych spoločností, napríklad energetického giganta Rosnefť a banky Sberbank.
Zoznam ďalej menuje 96 bohatých Rusov, ktorých ministerstvo financií USA považuje za “oligarchov”.
Americké ministerstvo financií ho zverejnilo v noci na utorok. Splnilo tak požiadavku Kongresu potrestať Moskvu za jej údajné zasahovanie do predvlaňajších prezidentských volieb v USA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.