Moskva 18. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Nikolsky/Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nasledoval príklad svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa a v rámci telefonického rozhovoru zagratuloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayypovi Erdoganovi k víťazstvu v nedeľňajšom referende, ktoré mu rozširuje právomoci.

Na snímke prezident Vladimir Putin

Informáciu pre agentúru TASS potvrdil kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Obaja lídri zároveň hovorili aj o normalizácii bilaterálnych vzťahov medzi Moskvou a Ankarou, pričom zdôraznili nutnosť spolupráce pri riešení situácie v Sýrii. Peskov v pondelok vyhlásil, že Kremeľ vníma toto referendum ako “absolútne suverénnu záležitosť Turecka”.

Zmeny ústavy odhlasované v referende výrazne posilnia prezidentskú moc, zatiaľ čo úrad premiéra bude zrušený. Umožnia tiež prezidentovi vymenovávať svojich námestníkov, ministrov a niektorých členov najvyššieho súdu a prokuratúry. Hlava štátu bude môcť vydávať dekréty, ktoré vstúpia do platnosti aj bez ich predchádzajúceho schválenia v parlamente; zákonodarcovia ich ale môžu v rozprave odmietnuť.

Prezident bude mať právomoc vyhlásiť mimoriadny stav, vypísať referendá a predkladať v parlamente návrh štátneho rozpočtu. Takéto dekréty však bude musieť odobriť zákonodarný zbor. Prezident bude mať na základe nových opatrení právo zostať členom svojej politickej strany, ak si to bude vyžadovať situácia.

Voči prezidentovi napriek tomu bude možné viesť vyšetrovanie; takéhoto kroku sa budú musieť dožadovať najmenej tri pätiny poslancov. Počet parlamentných kresiel sa zvýši z 550 na 600 a minimálny vek pre výkon poslaneckého mandátu sa zníži z 25 na 18 rokov.

Zrušia sa tiež vojenské súdy. Funkčné obdobie prezidenta sa rozšíri zo štyroch na päť rokov, avšak hlava štátu bude môcť slúžiť maximálne dvakrát za sebou.

Erdoganovo tesné víťazstvo v referende – 51,4 percenta – bolo volebnou komisiou uznané za legitímne, a to napriek vyhláseniam opozície o nezrovnalostiach, ktoré mali hlasovanie údajne sprevádzať.

Európska komisia vyzvala tureckú vládu, aby spustila “transparentné vyšetrovanie” týchto obvinení. Európska únia upozorňuje Turecko, aby “veľmi starostlivo zvážilo ďalšie kroky”.