Putin: Vzťahy Ruska a Turecka sa úplne napravili

Istanbul/Moskva 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pavel Golovkin)

Vzťahy Ruska a Turecka sú opäť v starých koľajach, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v pondelok na začiatku stretnutia s tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom v juhoruskom meste Soči na pobreží Čierneho mora. Ich rokovania sa majú sústreďovať na situáciu v Sýrii.
Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

“Chcem už na začiatku nášho stretnutia zdôrazniť, že naše vzťahy možno pokladať prakticky za úplne napravené,” povedal podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS Putin v prezidentskom sídle v letovisku Soči.
Predchádzajúce silné ekonomické vzťahy medzi oboma krajinami boli vážne narušené koncom roka 2015, keď turecká stíhačka zostrelila na sýrskej hranici ruské vojenské lietadlo.
Vlani síce vzájomný obchod Ruska s Tureckom poklesol o 30 percent, ale za prvých deväť mesiacov tohto roka vzrástol o 38 percent, povedal Putin. Dodal, že od týchto rozhovorov s Erdoganom očakáva predovšetkým sústredenie sa na snahy ukončiť sýrsky konflikt.
Erdoganova návšteva Ruska je prvou zastávkou jeho cesty po troch krajinách – v utorok ešte zavíta do Kuvajtu a potom do Kataru.
Erdogan pred cestou skritizoval spoločné víkendové vyhlásenie Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom lídri uviedli, že “žiadne vojenské riešenie” sýrskej občianskej vojny neexistuje.
“Ak vojenské riešenie neprichádza do úvahy, nech stiahnu svojich vojakov zo Sýrie,” vyhlásil Erdogan ešte v Istanbule. Rusko i USA majú v Sýrii vojenské základne, pripomenul turecký líder.
Rusko a Turecko, spolu s Iránom, sa dohodli na vytvorení zón deeskalácie v Sýrii, ktoré pomohli zmierniť boje. V dokumente schválenom Putinom a Trumpom sa nachádzalo aj ubezpečenie o zachovaní týchto zón deeskalácie.
Erdogan označil Putina za svojho “drahého priateľa”, keď sa na letisku v Istanbule pred odletom do Soči rozprával s novinármi. Obaja lídri sa naposledy stretli v septembri v Ankare.

ZDROJ >>

Komentujte :)