Minsk/Soči 23. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
 
V ruskom čiernomorskom letovisku Soči sa v stredu uskutočnila schôdzka prezidentov Ruska a Bieloruska. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko pri tejto príležitosti pripustil, že vzťahy medzi oboma krajinami komplikujú viaceré sporné otázky, informovalo vo štvrtok Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Pravidelné každoročné rokovanie Lukašenka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa konalo necelé dva týždne po tom, ako bieloruský líder kritizoval príliš dominantné postavenie Ruska v Eurázijskej ekonomickej únii.
Podľa Lukašenkovho stredajšieho vyjadrenia sa v bielorusko-ruských vzťahoch vyskytlo viacero problémov, ktoré sa však už ďalej nehromadia.
“Určite máme o čom hovoriť… Máme problémy, ktoré riešime okamžite, alebo ktorých riešenie trvá dlhší čas. Nikto ich však bez nás nevyrieši,” citovala Lukašenka bieloruská tlačová agentúra BelTA.
Putin označil pravidelné schôdzky s Lukašenkom za veľmi dôležité fórum na diskusiu o bilaterálnych i medzinárodných záležitostiach.
Po skončení rokovania Lukašenko venoval Putinovi ikonu anjela strážneho. Šéf Kremľa zase bieloruskému kolegovi daroval maľbu umelcov z Uralu.
Bielorusko a Ruská federácia sú dlhodobými spojencami, avšak v posledných rokoch sa ich vzájomné vzťahy zhoršili. Lukašenko vyvinul úsilie o nápravu vzťahov svojej krajiny so Západom, pričom prepustil aj viacero politických väzňov.
 
Príspevok Putin v Soči rokoval s Lukašenkom o sporných otázkach zobrazený najskôr Hlavné správy.