Putin v novoročnom telegrame Trumpovi vyjadril nádej na spoluprácu s USA

Moskva 30. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko, file)

Konštruktívny dialóg medzi Ruskom a Spojenými štátmi je nevyhnutný pre stabilitu vo svete. Rusko bude naďalej pomáhať Sýrii pri ochrane jej suverenity. Takto sa vyjadril ruský prezident Vladimir Putin v novoročnom telegrame adresovanom americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin podľa Kremľa v pozdrave zdôraznil, že Rusko by mohlo s USA rozvíjať “pragmatickú spoluprácu” s dlhodobou perspektívou, ktorej základom by bola “rovnosť a vzájomný rešpekt”.
Ruský prezident tiež poznamenal, že “rozvoj konštruktívneho rusko-amerického dialógu je obzvlášť dôležitý pre posilnenie strategickej stability vo svete i pre “hľadanie optimálnych odpovedí na globálne výzvy a hrozby”.
Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa zhoršili najviac od studenej vojny po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 a po obvineniach zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Obe krajiny prijímali po celý rok rôzne odvetné opatrenia od obmedzení počtu diplomatov na veľvyslanectve a konzulátoch až po schvaľovanie legislatívy zacielenej na štátom vlastnené médiá.
Putin: Rusko bude naďalej pomáhať Sýrii pri ochrane jej suverenity
Moskva bude naďalej podporovať Sýriu pri obrane jej suverenity. Uviedol to podľa vyhlásenia Kremľa ruský prezident Vladimir Putin v novoročnom pozdrave adresovanom sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Putin zdôraznil, že Rusko “bude naďalej poskytovať Sýrii všetku pomoc pri ochrane jej štátnej zvrchovanosti, jednoty a územnej celistvosti”. Podporovať ju bude aj pri hľadaní politického riešenia tamojšej situácie i v jej snahách o obnovu národného hospodárstva.
Putin vydal v decembri pokyn na čiastočný odsun ruských vojakov zo Sýrie. Dodal však, že Rusko si v tejto blízkovýchodnej krajine “na stálo” ponechá svoju námornú základňu v Tartúse aj leteckú základňu Humajmím v provincii Lázikíja.
Ruské nálety v Sýrii, ktoré sa začali v septembri 2015, pomohli zvrátiť priebeh občianskej vojny v prospech dlhoročného spojenca Moskvy, prezidenta Bašára Asada. Vďaka ruskej vojenskej intervencii sa sýrske vládne sily opätovne zmocnili rozľahlých území ovládaných predtým povstalcami a skupinou Islamský štát.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)